BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je na današnjoj sjednici u Banjaluci Prijedlog zakona o mineralnim đubrivima kojim se uređuju uslovi za razvrstavanje, kvalitet i obilježavanje mineralnih đubriva.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Miroslav Milovanović istakao je da se zakonskim rješenjima uređuju ispitivanje, fitosanitarna kontrola i uzorkovanje u prometu, uvozu i primjeni, kao i druga pitanja od značaja za mineralna đubriva.
“Poslove u oblasti proizvodnje, prometa i kontrole uvoza mineralnog đubriva u okviru ovlaštenja obezbjeđuje Republika Srpska putem resornog ministarstva, odnosno subjekata koji se upisuju u registar distributera i uvoznika mineralnih đubriva”, rekao je Milovanović, obrazlažući navedeni Prijedlog zakona.
On je naglasio da proizvodnju mineralnih đubriva može da obavlja proizvođač koji je upisan u registar poslovnih subjekata kod nadležnog registarskog suda i koji ispunjava uslove za proizvodnju mineralnih đubriva.
“Promet mineralnih đubriva može da obavlja distributer koji je upisan u registre poslovnih subjekata i distributera i uvoznika. Mineralna đubriva mogu da se stave u promet ako su propisane vrste, tipa i kvaliteta, obilježena na propisan način i ako se njihovom primjenom ne ugrožava zdravlje ljudi, životinja i biljaka”, dodao je Milovanović.
On je naveo da se prije stavljanja u promet mineralna đubriva upisuju u registar mineralnih đubriva.
Poslanici su razmatrali i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o željeznicama Republike Srpske kojim se preciznije definiše uloga Ministarstva saobraćaja i veza pri donošenju pravilnika i upustava.
“Kontrolu kvaliteta i standarda pri izradi uređaja, dijelova materijala i opreme koji se ugrađuju na prugama i željezničkim vozilima vrše stručne institucije ovlaštene od resornog ministarstva”, navodi se u obrazloženju Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o željeznicama Republike Srpske.
Poslanici će se o apsolviranim tačkama dnevnog reda izjašnjavati u četvrtak, 23. februara. Srna