BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je danas po hitnom postupku Pijedlog zakona o doprinosima, koji predviđa povećanje stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 18 na 18,5 odsto i smanjenje stope za zdravstveno osiguranje sa 12,5 na 12 odsto.
“Ukupno opterećenje uplatilaca doprinosa se ne mijenja, jer je zbirna stopa ostala kao i u važećem zakonu, odnosno 33 odsto, što znači da ne dolazi do povećanja opterećenja privrednih subjekata”, izjavio je ministar finansija RS Zoran Tegeltija.
On je naglasio da prihod po osnovu doprinosa predstavlja prihod vanbudžetskih fondova u Republici Srpskoj.
Tegeltija je naveo da se zakonskim rješenjima uređuje sistem obaveznih doprinosa za finansiranje penzijskog i invalidskog osiguranja, zdravstvenog osiguranja, osiguranja od nezaposlenosti i dječije zaštite u Srpskoj.
Šef Poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić smatra neprihvatljivim Prijedlog zakona o doprinosima, jer, “neće pomoći penzionerima, a odmoći će Fondu zdravstva RS”.
“Zakon, kako ga je koncipirala Vlada, gura zdravstveni sistem Republike Srpske u potpuni kolaps”, ocijenio je Đerić i istakao da će se na udaru naći poljoprivredni proizvođači koji su registrovali djelatnost u RS.
Poslanik Demokratske partije /DP/ Dragan Čavić smatra da je Vlada RS rješenje za spašavanje Fonda PIO pronašla u formuli da će svaki seljak morati, po sili zakona, plaćati doprinose za Fond PIO.
“Seljak u RS će ovaj doprinos plaćati u narednih 15 godina i, tek nakon toga, moći ostvariti penziju od 55,5 KM, dok će na godišnjem nivou plaćati 2.000 KM za zdravstveno osiguranje i Fond PIO”, tvrdi Čavić.
Poslanik SDS-a Nenad Stevandić smatra da bez novog zapošljavanja u RS neće biti moguće uplaćivati sredstva u Fond PIO i Fond zdravstva RS.
“Smanjenje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 12,5 na 12 odsto nije realno u vrijeme ekonomske krize, jer će to značiti 23 miliona KM manje sredstava u budžetu zdravstvenog sistema RS”, istakao je Stevandić.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić dao je skupštinsku pauzu do 16.00 časova, nakon koje će poslanici glasati o svim apsolviranim tačkama posebne sjednice parlamenta RS.
Po okončanju ovog zasjedanja biće održana Sedma posebna sjednica Skupštine RS na kojoj će biti razmatran Prijedlog odluke o privremenom finansiranju RS za period od 1. januara do 31.marta. Srna