BANJALUKA, Privatne zdravstvene ustanove u RS same određuju cijene svojih usluga, koje niko ne kontroliše, potvrdio je Desimir Miljić, glavni zdravstveno-sanitarni inspektor RS.
Miljić je rekao da nijedna inspekcija nije nadležna da odredi privatnim ambulantama kolike će biti cijene u njihovim ustanovama.
“Na pacijentu je da se odluči u kojoj će se ustanovi pregledati. Cijene se ne kontrolišu ni tokom prijema ambulante”, kazao je Miljić.
Građani se žale da su cijene nerijetko potpuno različite u privatnim klinikama, pa u nekim banjalučkim klinikama za iste usluge plaćaju potpuno drugačije iznose.
“Znači, ja moram da obiđem sve privatne klinike u gradu i da tek onda odlučim u koju ću ići na pregled jer su cijene različite i moram tražiti, uz kvalitet, i koliko-toliko prihvatljive cijene. Svako stavlja cijene kako mu odgovara”, žali se četrdesetdvogodišnja Smiljana Petković iz Banjaluke.
Miljić, pak, kaže da Inspekcija kontroliše da li je cjenovnik usluga izložen na vidno mjesto jer je to po Zakonu o zaštiti potrošača u BiH.
“Inspekcija kontroliše i izdavanje računa pacijentima jer privatne ambulante, kao i svi drugi, moraju izdavati fiskalne račune”, istakao je Miljić.
On je dodao da se prilikom prijema ambulante kontroliše kadar, uslovi u ambulanti i oprema, a kada ti uslovi budu ispunjeni, onda ambulanta može početi s radom. Odobrenje izdaje Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.
Gordana Šukalo, predsjednica Upravnog odbora Udruženja doktora medicine privatne prakse RS, rekla je da su imali nekoliko sastanaka Udruženja na tu temu i da su razmatrali mogućnost da se napravi jedinstven cjenovnik za privatne i javne ustanove.
“Bilo bi dobro da se definišu najniže moguće cijene koje su opravdane. Dešava nam se da neke kolege iz privatnih ambulanti formulišu jako niske cijene i na taj način stvaraju veliki problem”, kazala je Šukalo i dodala da su to uglavnom ambulante u okolini Banjaluke, u manjim mjestima.
“Ti ljekari, primjera radi, naplaćuju ultrazvuk 10 ili 20 maraka, ali rade na aparatu koji je star preko 30 godina. To je apsolutno neprihvatljivo, a niko ih ne kontroliše. Ministarstvo bi trebalo prilikom prijema ambulanti da kontroliše ovakve slučajeve”, istakla je Šukalo.
Naime, ona je dodala da preglede često rade i ambulante koje nisu registrovane.
“Te ambulante su nam velika konkurencija. Oni ne plaćaju porez i nemaju fiskalne kase i zato mogu da funkcionišu”, istakla je Šukalo.
Ona je dodala da su cijene u privatnim ambulantama u RS najniže u regionu.
“Cijene usluga u privatnim klinikama i u javnom sektoru za neosigurane pacijente približno su iste”, istakla je Šukalo i dodala da je oko 80 odsto pacijenata koji dolaze u privatne ambulante osigurano.
Nataša Aleksić, portparol Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, rekla je da Ministarstvo ne određuje cijene usluga u privatnim ambulantama već sama ustanova.
“Rad ovih ustanova kontroliše Inspekcija”, istakla je Aleksićeva. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ta, mante, vješt ljekar radi ultra zvuk bez aparata. Danas su dovoljne slušalice i to je to, a ko da kontroliše doktore?! Svašta.