BEOGRAD, Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Srbije Zorana Mihajlović razgovaraće danas u Beogradu sa predstavnicima Naftne industrije Srbije (NIS) i kompanije China Machinery Engineering Corporation (CMEC) iz Narodne Republike Kine o izgradnji termoelektrane (TE) u Kovinu.
Ministarka Mihajlović će u Vladi Srbije o tom projektu razgovarati sa delegacijom NIS koju će predvoditi generalni direktor Kiril Kravčenko, kao i predstavnicima kompanije CMEC na čelu sa predsjednikom Zhang Ćunom, saopštilo je resorno ministarstvo.
Prema procjenama stručnjaka, u blizini Kovina mogao bi da budu izgrađen novi rudnik uglja i termoelektrana snage 600 megavata (MW), koja bi podmirivala trećinu potreba Vojvodine za električnom energijom. Na tom području su procjenjene zalihe od oko 276 miliona tona rezervi uglja, koje su dovoljne za eksploataciju u narednih 35 godina.
Prethodna Vlada Srbije planirala je da, tokom 2012, pronađe stateškog partnera za projekat nazvan „Novi Kovin“.
Otvaranje novog kopa i izgradnja TE snage 600 MW u Kovinu, koštali bi, prema procjenama, oko 1,3 milijarde evra. Za taj projekat je urađena pripremna dokumentacija, obavljena su određena istraživanja i studije uticaja na životnu sredinu. Ugljenokop i elektrana trebalo bi da se nalaze unutar zaštitnog pojasa, između Kovina i nasipa prema Dunavu, na području gdje se nalaze i veliki izvori pitke vode, koji su važni za vodosnabdijevanja Banata.
Predstavnici Vlade Vojvodine su ranije su ukazali da svojevrsni izazov predstavlja što na tom mjestu postoje dva resursa pitke vode i uglja i da su ekspretski timovi beogradskog Instituta “Jaroslav Černi” i nemačke kompanije LMBV potvrdili da je moguće kopati ugalj, a da se ne zagadi voda.
Istraživanja stručnjaka su, kako su naveli predstavnici Pokrajine, pokazala da bi eksploatacijom uglja kapacitet vodnog resursa bio smanjen za samo jedan odsto, sto je zanemarljivo pošto se radi o obnovljivom izvoru. Tanjug