NJUJORK/LONDON, Cijena američke “lake” nafte kreće se oko 66 dolara za barel, jer se zemlje proizvođači tog energenta ne slažu oko labavljenja ograničenja u proizvodnji.
Investitori, s druge strane, procjenjuju značaj deklaracije koju su potpisali lideri SAD i Sjeverne Koreje.
Cijena naftnih fjučersa se juče neznatno promijenila u Njujorku, poslije jučerašnjeg skoka od 0,6 odsto.
Američka “laka” nafta WTI za julsku isporuku je poskupila za 14 centi na 66,24 dolara za barel u Njujorku, poslije skoka od 36 centi u ponedjeljak. Ukupan obim trgovanja je bio za oko 16 odsto ispod 100-dnevnog prosjeka.
Cijena sjevernomorske nafte “brent” za avgustovske isporuke porasla je za 28 centi na 76,74 dolara za barel na londonskoj berzi ICE Fjučers Evropa, prenosi njujorška agencija “Blumberg”.
Saudijska Arabija i Rusija nastoje da zadobiju širu podršku za ukidanje ograničenja na proizvodnju “crnog zlata”, dok se Irak priključio Venecueli i Iranu u protivljenju tom prijedlogu.
U međuvremenu, američki predsjednik Donald Tramp i sjevernokorejski lider Kim DŽong Un obavezali su se da će raditi “ka potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva”, a Vašington je obećao da će obezbijediti bezbjednosne garancije Pjongjangu.
Cijene nafte su u padu od kraja maja, nakon što su Saudijska Arabija i Rusija nagovjestile spremnost da olabave ograničenja na proizvodnju kako bi nadomjestile manjak zbog potencijalnih prekida u isporukama iz drugih zemalja proizvođača.
Obje države, koje su već počele da povećavaju proizvodnju, mogle bi da na sastanku članica i nečlanica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) 22-23. juna u Beču, predlože postepeno povećanje proizvodnje.
Članice i nečlanice OPEK-a su u januaru prošle godine dogovorile smanjenje proizvodnje s ciljem stabilizacije globalnog tržišta nafte. Tanjug