BANJALUKA, Predstavnici poljoprivrednika okupljenih u više udruženja širom Republike Srpske, umjesto na sastanak sa resornim ministrom, u petak su se uputili na plato ispred zgrade Vlade RS, sa kojeg su, kažu, poslali zadnji poziv za ispunjenje njihovih zahtjeva, odnosno veća izdvajanja iz budžeta.
Stevo Mirjanić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, pozvao ih je na sastanak, gdje je tema trebalo da bude raspodjela sredstava agrarnog budžeta za 2017. godinu, ali stav poljoprivrednika je bio da ne mogu razgovarati o nečemu sa čime nisu saglasni.
Poljoprivrednici su istakli još jednu zamjerku, to jest da su jedini koji nisu bili pozvani na konsultacije u vezi s kreiranjem budžeta RS za narednu godinu.
Ministar Mirjanić je kazao da je jedan dio poljoprivrednika bio na konsultacijama, a istakao je da izbjegavanje razgovora od strane jednog dijela poljoprivrednika nije dobro rješenje i da uvijek treba ukrstiti mišljenja o pojedinim pitanjima, pa i o onima o kojima nema saglasnosti.
“Vlada je sama konstatovala da je poljoprivreda najveći donator BDP-a, a s druge strane uopšte ne žele da čuju šta im imamo reći. Sve zahtjeve ćemo iznijeti premijerki Cvijanović, koju javno pozivamo da nas primi, a osnovni zahtjev je šest odsto budžeta za agrar za 2017. godinu”, kazao je Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
A šest odsto iznosi 97 miliona KM, to jest 37 miliona više od 60 trenutno predviđenih. Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja mljekara RS, istakao je činjenicu da poljoprivrednicima i za ovu godinu duguju milione.
“Ni ova godina nije isplaćena, niti imamo naznaku kada bi to moglo biti urađeno. Naš zahtjev je da se do Nove godine isplati 20 miliona, a ostatak do 1. marta”, kaže Usorac.
Tvrdi da su samo u posljednje tri godine izgubili oko 3.000 mljekara.
“U ništa boljoj situaciji nisu ni povrtlari u RS”, nadovezao se njihov predsjednik Branko Mastilo.
“Stotine hektara povrća su zatanjirane i zaorane, nismo prodali ni ovo što je ujesen ubrano, možda oko 20 odsto svega, a dolazi nam sljedeća godina gdje treba da razmišljamo o sjemenima, repromaterijalu i sjetvi. Kako kad nismo u mogućnosti ni da platimo dugove što imamo? Navešću vam samo jedan podatak, a to je da svi povrtlari u RS godišnje dobiju 300.000 KM podsticaja i subvencije, i to sa zakašnjenjem poslije sjetve”, kaže Mastilo.
Dragoja Dojčinović, predsjednik voćara RS, podsjetio je da su voćari u ovoj godini imali štetu nastalu mrazom u iznosu od 24 miliona KM, da su se obratili Vladi za pomoć, ali, kako kažu, do dana današnjeg ništa nisu dobili.
Iz resornog ministarstva saopštili su kako je predstavljen plan ulaganja u poljoprivredu u 2017. godini, koji okvirno iznosi 176 miliona KM.
Osim 60 miliona po osnovu subvencija, taj plan sadrži i 65 miliona KM po osnovu ulaganja IRB-a za poljoprivredu, 3,9 miliona KM iz Partner fonda, 21,2 po osnovu međunarodnih projekata, te 26,2 miliona po osnovu sredstava vodoprivrede za zaštitu zemljišta i dobara. Nezavisne