BANJALUKA, Jesenja sjetva u Srpskoj biće u punom jeku od sredine oktobra do kada bi većina poljoprivrednika trebalo da dobije vještačko đubrivo, a ratari ističu da će ove godine zbog teške ekonomske situacije i skupog repromaterijala strnim kulturama zasijati manje površina nego lani.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da ratari iz godine u godinu imaju sve manje novca za sjetvu zbog čega i smanjuju hektare pod oranicama.
– Strnim kulturama lani je zasijano oko 30.000 hektara, a ove godine svakako će biti manje oranica. Tome doprinosi i sve skuplji repromaterijal za sjetvu, te činjenica da ratari nisu dobili plavi dizel – istakao je Usorac.
On je naglasio da su poljoprivrednici dali rok Federaciji BiH da do 10. oktobra pristane na uvođenje plavog dizela inače će ratari biti primorani da blokiraju zgradu Vlade FBiH.
– Ukoliko se ratarima opet ne obezbijedi plavi dizel, većina njih će se naći u nezgodnoj situaciji i neće zasijati ni one površine pšenicom koje su planirali – istakao je Usorac.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika iz Semberije Ostoja Nikolić rekao je da ratari u Semberiji spremaju oranice za jesenju sjetvu.
– Sa njiva se još sklanja kukuruz koji je suša uništila. Situacija je veoma teška, jer poljoprivrednici nemaju novca i već sada je evidentno da će oranice pod pšenicom znatno biti smanjene – kazao je Nikolić i dodao da će ratari zasijati samo pšenicu koju imaju u svojim zalihama, te da većina nema novca da kupi sjeme čija cijena raste iz mjeseca u mjesec.
Nikolić je naglasio da je i gorivo poskupjelo, te da je i to jedan od razloga zašto poljoprivrednici smanjuju hektare pod oranicama. Nikolić je istakao da ukoliko BiH želi da sačuva poljoprivrednu proizvodnju potrebno je da donese pozitivnu odluku o uvođenju plavog dizela.
Direktor “Robnih rezervi RS” Radovan Samardžija izjavio je da je obezbijeđeno 5.000 tona đubriva poljoprivrednicima u Srpskoj, te da će podjela početi već danas.
– Na područje opštine Bijeljina već je dopremljeno 360 tona đubriva. Do kraja sedmice završićemo podjelu đubriva za oko 5.000 poljoprivrednika u Srpskoj – rekao je Samardžija.
On je naglasio da će podjela đubriva na području Bijeljine biti završena do sutra.
Ugovor o isporuci đubriva “Robne rezerve RS” potpisale su sa preduzećem “Fetril” iz Bačke Palanke.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, za preuzimanje mineralnog đubriva prijavljeno je oko 5.000 poljoprivrednika, a površine prijavljene za jesenju sjetvu iznose oko 20.000 hektara, od čega će najviše biti pod ozimom pšenicom i to oko 13.500 hektara.
Kukuruz
Poljoprivrednici u Srpskoj već su obrali više od polovine zasijanih površina kukuruza a prinosi su i do deset puta manji od optimalnih što se nije desilo godinama unazad.
– Po dunumu se nabere od 100 do 500 kilograma, a trebalo bi da bude minimalno tona kukuruza. Sada ima otprilike na deset dunuma koliko je nekad bilo na jednom – kazao je Usorac.
Nikolić je rekao da je na njegovoj njivi žito skoro obrano.
– Zasijao sam 55 hektara, a ukupan prinos biće oko 55 tona kukuruza, dok prethodnih godina nikada nije bio ispod 450 tona – istakao je Ostojić i dodao da će zbog drastično umanjene količine žita morati da rasprodaje krave sa svoje farme jer neće imati čime da ih hrani. Glas Srpske