BANJALUKA, Poljoprivrednici u svim krajevima Srpske počeli su berbu merkantilnog kukuruza, dva mjeseca ranije nego što je uobičajeno, jer je suša uništila gotovo sav rod.
Ratari kažu da su visoke temperature sasušile kukuruz, te dovele do preranog sazrijevanja i uništavanja ove žitarice, a njima je ostalo samo da “počiste” njive i pripreme ih za jesenju sjetvu.
– Pod kukuruzom imam zasijanih više od 50 hektara zemljišta. Prinosi nikada nisu bili manji, jer se kreću oko jedne tone po hektaru. Ovakvu nepogodu i ranu berbu kukuruza ratari na ovim područjima ne pamte – rekao je poljoprivrednik iz Semberije Ostoja Nikolić i dodao da su ratari očajni i da ne znaju šta da rade.
On kaže da većina poljoprivrednika nema nikakve prinose od kukuruza, te da samo sklanjaju stabljike sa njiva i pripremaju zemljište za jesenju sjetvu.
Nikolić je istakao da poljoprivrednici u Semberiji sve više razmišljaju i o uništavanju stočnog fonda, jer ne mogu da prehrane stoku zbog nedostatka kukuruza.
– U iduću godinu ući ćemo sigurno sa prepolovljenim stočnim fondom – rekao je on.
Berba kukuruza u Lijevču polju počela je juče, a zbog dugotrajne suše i ekstremno visokih temperatura prinosi su daleko ispod očekivanih.
Poljoprivrednik Zoran Račić sa berbom je počeo na parceli pored Save, u selu Bok Jankovac.
Prema njegovim riječima, tu je zemljište dublje i kukuruz nije toliko sasušen kao na drugim parcelama, ali prinosi su ipak prepolovljeni.
– U proljeće smo primijenili kompletnu tehnologiju, sijali smo kvalitetno sjeme, dali punu dozu mineralnog đubriva i tretirali najboljim herbicidima, ali je sasvim sigurno da ćemo biti u velikom minusu – rekao je Račić.
U selima oko Nove Topole kukuruz je potpuno sasušen zbog visokih temperatura i nedostatka vlage, pa ga poljoprivrednici uglavnom koriste za pravljenje silaže.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da su prinosi kukuruza umanjeni za oko 80 odsto.
– Ratari sklanjaju propali kukuruz sa njiva sada jer se boje kiše i onda bi im bilo mnogo teže da uklone sve sa parcela – kaže Usorac.
On je naglasio da je kilogram kukuruza u prethodnih 15 dana poskupio za 30 feninga, te da je trenutno za kilogram potrebno izdvojiti 70 feninga, dok će do kraja godine ta cijena iznositi marku.
Sa druge strane, i cijene pšenice bilježe rast, a predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da je trenutno za tonu pšenice potrebno izdvojiti 260 evra.
– Ovako visoka cijena pšenice se ne pamti, a do zime će najvjerovatnije za tonu trebati i više od 300 evra – rekao je Kos i dodao da je brašno pratilo rast cijena pšenice, te da je u odnosu na početak žetve poskupjelo za 20 odsto.
Kos je dodao da je trenutno za kilogram brašna potrebno izdvojiti 0,73 marke bez PDV-a.
Iz Privredne komore RS saopštili su da će posljedice suše, uz smanjenje proizvodnje, likvidnosti i povećanje gubitaka, biti vidljive i u smanjenju broja zaposlenih, pada životnog standarda, zbog neminovnog povećanja cijena, kao i zbog većeg uvoza i pada izvoza.
Privredna komora insistira na hitnom sprovođenju mjera Vlade za sanaciju štete izazvane sušom i zahtijeva obezbjeđivanje interventnih količina kukuruza i otpis obaveza poljoprivrednika po osnovu podrške za proljećnu sjetvu.
Privrednici smatraju i da je potrebno obezbijediti redovnu isplatu podsticaja u idućem periodu, te ratare snabdjeti dovoljnim količinama plavog dizela i drugim repromaterijalom za jesenju sjetvu.
Vlada RS
Vlada RS održaće danas posebnu sjednicu na kojoj će biti razmatrani prijedlozi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS za ublažavanje posljedica koje su zbog suše pretrpjeli ratari. Poljoprivrednicima će biti prolongiran rok za plaćanje đubriva do 1. ili 31. marta, a Vlada će obezbijediti dodatne količine đubriva za jesenju sjetvu do 10.000 tona. Premijer RS Aleksandar Džombić rekao je da će nedostatak kukuruza, čiji je rod uništila suša, izazvati nestašicu stočne hrane i lančano poskupljenje mesa. Glas Srpske