BANJALUKA, Ni sve učestalije vremenske nepogode u kojima vrlo često stradaju usjevi nisu natjerale poljoprivrednike u Republici Srpskoj da osiguraju plodove svoga rada, tako da bi većina njih zbog sadašnjeg lošeg vremena mogla ostati praznih ruku.
Iako se gotovo svake godine susreću sa nepogodama koje pustoše voćnjake i njive, te raznim bolestima koje desetkuju stada, u osiguravajućim društvima kažu da se na prste mogu nabrojati poljoprivrednici koji odluče da sklope ugovor o osiguranju. Oni koji to ne učine kao razlog navode nedostatak novca, skupe premije i nepovjerenje u osiguravajuće kuće.
Predsjednik Udruženja osiguravajućih društava RS Milomir Durmić ističe da veoma rijetko poljoprivrednici osiguravaju svoja gazdinstva.
– Svoja gazdinstva osiguralo je nekoliko poljoprivrednika sa područja Semberije, nešto u Posavini i vrlo malo oko Gradiške – rekao je Durmić.
Dodao je da je razlog to što pravilnici o podsticajima nisu uslovljeni polisama osiguranja, što je pogrešno.
– Usjevi, objekti i stoka mogu se osigurati od požara i svih elementarnih nepogoda, osim kad je u pitanju suša – rekao je on.
Da se veoma mali broj ratara odlučuje na ovaj korak potvrdio je i predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković. On kaže da je osiguranje usjeva, objekta i stoke česta tema na skupovima poljoprivrednika.
– Iako je prošle, a i ove godine pravilnikom o podsticajima predviđeno da se subvencionišu premije za osiguranje, ne vjerujemo da će to naići na neki širi odjek ukoliko osiguravajuće kuće ne budu malo korektnije u svojim kriterijumima – kazao je Marinković i dodao da je u RS registrovano 35.000 poljoprivrednih gazdinstava.
Veoma hladno vrijeme za ovo doba godine i snijeg pričinili su štetu brojnim voćnjacima, a naročito malinama. Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Zoran Maletić ističe da je rano govoriti o procjeni štete na usjevima i voćnjacima, ali da su nadležne službe na terenu.
– Snijeg nije veliki problem, koliki će biti eventualni mraz – rekao je Maletić i podsjetio na mjeru sufinansiranja premije osiguranja koju resorno ministarstvo sprovodi.
On je najavio da će u narednom periodu voćarima u Srpskoj biti isplaćena naknada za prošlogodišnju štetu od mraza.
Vodič
BiH svake godine evidentira rast izvoza voća i povrća, prosječna godišnja stopa rasta u proteklih osam godina iznosi 24 odsto, a povrća šest odsto, navodi se u “Vodiču za izvoz voća i povrća u EU”, koji su sačinila entitetska resorna ministarstava.
– Ova publikacija, prije svega, namijenjena je potencijalnim izvoznicima. Veoma je značajna imajući u vidu da se potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju tržište EU otvorilo za domaće proizvođače – rekao je Zoran Maletić. Glas Srpske