BANJALUKA – Građani i kompanije u Republici Srpskoj na kraju juna ove godine dugovali su finansijskim institucijama skoro 125 miliona maraka na ime lizinga, što je za 7,3 miliona KM više u odnosu na kraj 2020. godine.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS u prvih šest mjeseci ove godine nije bilo registrovanih davalaca lizinga sa sjedištem u Republici Srpskoj, već su tu djelatnost obavljale tri poslovne jedinice davalaca lizinga iz FBiH. Pored njih, jedna banka iz FBiH obavljala je poslove finansijskog lizinga u RS.
„Potraživanja po osnovu finansijskog i operativnog lizinga sa 30. junom 2021. godine ukupno iznose 125 miliona KM sa stopom rasta od šest odsto ili u iznosu od 7,3 miliona KM u odnosu na kraj 2020. godine“, naveli su u Agenciji za bankarstvo RS.
Vidljivo je da potraživanja po osnovu finansijskog lizinga iznose 111 miliona KM sa rastom po stopi od šest odsto ili u iznosu od 6,7 miliona KM.
„Najveća potraživanja se odnose na finansiranje putničkih vozila (41 odsto) sa rastom po stopi od 12 odsto ili u iznosu od 4,9 miliona KM, zatim slijedi finansiranje vozila za obavljanje djelatnosti (32 odsto) koje je na približno istom nivou kao i sa krajem 2020. godine, te finansiranje mašina i opreme (28 odsto) sa rastom po stopi od šest odsto ili u iznosu od 1,8 miliona KM“, istakli su u Agenciji.
Potraživanja po osnovu operativnog lizinga DL iznose 14 miliona KM i povećana su za pet odsto ili za 0,7 miliona KM, u odnosu na stanje sa kraju 2020. godine.
„Prema predmetu operativnog lizinga potraživanja po osnovu putničkih vozila (52 odsto) su na približno istom nivou, dok su potraživanja po osnovu vozila za obavljanje djelatnosti (47 odsto) veća za 12 odsto ili za 0,7 miliona KM“, podaci su Agencije.
Operativni lizing prema primaocu lizinga značajnije je prisutan kod pravnih lica i ima rast, dok kod ostalih ima pad.
Potraživanja finansijskog lizinga prema primaocu lizinga od pravnih lica iznose 103 miliona KM i značajno su zastupljena i bilježe rast. Potraživanja od fizičkih lica su 4,2 miliona KM, a potraživanja od preduzetnika su 3,4 miliona KM.
Prosječne ponderisane nominalne kamatne stope su bile 4,38 odsto, a efektivne kamatne stope su bile 10,86 odsto u prvoj polovini godine.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan