NJUJORK, Zahvaljujući optimizmu ulagača uoči početka objave kvartalnih poslovnih izvještaja kompanija, na Wall Streetu su juče, već četvrti dan zaredom, cijene akcija porasle, pa su vodeći indeksi zabilježili najveći sedmični skok u posljednjih godinu dana.
Novi makroekonomski podaci zasigurno nisu razlog jučerašnjeg rasta cijena akcija. Promet u trgovini na veliko u SAD-u pao je u maju 0,3 odsto, što je njegov prvi pad od marta prošle godine. Pritom su zalihe u veletrgovinama porasle 0,5 odsto, što je već peti mjesec zaredom kako rastu, te su dosegnule najviši nivo u 11 mjeseci. Premda je ovim izvještajima nastavljen niz slabijih od očekivanja makroekonomskih podataka u posljednja dva mjeseca, to nije pokolebalo ulagače, barem ne one malobrojne koji su juče odlučili kupovati.
Većina ulagača, ipak, je oprezna, na što ukazuje i izuzetno mršav obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo samo oko 6,2 milijarde akcija, dok je lani dnevni prosjek iznosio 9,65 milijardi. Jučerašnji rast cijena akcija povezuje se s očekivanjima ulagača da će sezona objave kvartalnih poslovnih izvještaja kompanija, koja počinje iduće sedmice, biti bolja nego što se procjenjuje.
U anketi Reutersa analitičari očekuju da su zarade 500 kompanija, čije su akcije uvrštene u S&P indeks, u drugom tromjesečju porasle za 27 odsto. Sezona poslovnih rezultata počinje izvještajem aluminijskog diva Alcoe u ponedjeljak nakon zatvaranja Wall Streeta. Poslovne će rezultate iduće sedmice objaviti i bankarski divovi, kao što su Bank of America i JPMorgan Chase, industrijski konglomerat General Electric, te najveći svjetski proizvođač čipova Intel.
Na optimizam ulagača u vezi sezone poslovnih izvještaja ukazuje i to što su juče porasle cijene akcija svih tih kompanija koje će iduće sedmice objaviti rezultate. Tako je akcija Alcoe poskupila 1,9 odsto, dok je cijena JPMorgana porasla 1,8, a Bank of America 1,7 odsto. Akcija GE-a poskupila je 0,8, a Intela 0,7 odsto. U posljednja dva mjeseca većina podataka ukazuje na usporavanje rasta američkog, pa i drugih najvećih svjetskih privreda, stoga će ulagači iduće sedmice pažljivo pratiti koliko to utiče na poslovanje kompanija.
“Ulagači trenutno zanemaruju makroekonomske podatke, jer očekuju pozitivnu sezonu zarada. No, vjerovatno će tržište iduće sedmice biti nestabilno. Premda bi brojke iz kompanija mogle biti dobre, njihove procjene daljnjeg poslovanja možda i neće biti tako podsticajne”, kaže Stephen Massocca, direktor u banci Wedbush Morgan.
U cijeloj prošloj sedmici Dow Jones porastao je 5,3, a Nasdaq indeks 5 odsto. S&P 500 indeks ojačao je 5,4 odsto, što je njegov najveći sedmični skok od polovine jula prošle godine. No, u odnosu na najvišu ovogodišnji nivo, dosegnutu krajem aprila, taj je indeks na gubitku 11,7 odsto.
Dow Jones indeks porastao je juče 59 bodova, ili 0,58 odsto, na 10.198 bodova, dok je S&P 500 ojačao 0,72 odsto, na 1.077 bodova, a Nasdaq indeks 0,97 odsto, na 2.196 bodova. Hina