BEOGRAD, Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević kaže da krajem ove godine može doći do blagog poboljšanja kupovne moći i životnog standarda građana.
On je nagovjestio da bi , prema najnovijim analizama, u nekom od narednih mjeseci mogli da imamo i deflaciju, kao što je to bilo i prošle godine.
To bi moglo da se desi, ali uz vrlo bitnu pretpostavku da cijene ostanu u okvirima projektovane inflacije za ovu godinu, od šest plus-minus dva odsto, rekao je Milosavljević.
“Glavni cilj makroekonomske politike u ovoj godini, u delu životnog standarda i kupovne moći građana, je da očuvamo nivo standarda na nivou na kome se nalazimo”, istakao je Milosavljević i naveo da je u prva četiri mjeseca ove godine zabilježen pozitivan trend u ekonomiji, koji se ogleda u porastu industrijske proizvodnja za 4,8 odsto, u odnosu na isti lanjski period i rastu izvoza od čak 24 procenta.
“Pri tome je vrlo bitno istaći da je uvoz porastao za svega 2,4 odsto i da posle dužeg vremena imamo znatno bolju pokrivenost uvoza izvozom”, ukazao je on i podsjetio da je u prva četiri mjeseca 2009. pokrivenost uvoza izvozom iznosila oko 45 odsto, a u istom periodu 2010. je poboljšana na oko 55 procenata.
Taj pokazatelj predstavlja, prema riječima Milosavljevića, pozitivan pomak, koji nagovještava da ublažavamo već godinama prisutan veliki problem srpske privrede, a to je ogroman deficit u spoljno-trgovinskoj razmjeni.
“Sve to sa rastom bruto-domaćeg proizvoda (BDP) od jedan do 1,2 odsto u prva četiri meseca ove godine, daje nadu da bi, ukoliko se trendovi nastave i u narednim mesecima, krajem godine mogli da osetimo blago poboljšanje kupovne moći i životnog standarda, uz naravno vrlo bitnu pretpostavku da cene ostanu u okvirima projektovane inflacije za ovu godinu”, ističe ministar trgovine.
Milosavljević je napomenuo da je u prvih pet mjeseci ove godine, rast cijena na malo iznosio 5,2 odsto, što je pokazatelj kretanja inflacije, ukazujući da je mnogo bitnije što je godišnja inflatorna stopa (maj ove godine, u odnosu na maj prošle godine) iznosila 6,8 procenata, a to je upravo zacrtani okvir inflacije za 2010. od šest, plus – minus dva odsto.
“Ja verujem da u narednim mesecima treba očekivati mirnije cene nego u prvih nekoliko meseci ove godine. Čak je moguće, što i analize pokazuju, da u nekom od narednih meseci imamo i deflaciju kao što je to uostalom bilo i prošle godine”, istakao je on.
Ne treba povećavati PDV
U odgovoru na pitanje kakav je njegov stav po pitanju, eventualnog, povećanja stope poreza na dodatu vrijednost (PDV), Milosavljević je istakao da se protivi povećanju stope PDV-a, jer bi zbog rasta cijena energenata i slabljenja dinara, povećanje tog poreza moglo da naruši stabilnost cijena i ukupan makroekonomski ambijent za poslovanje i privređivanje u Srbiji.
Milosavljević je podsjetio da je Hrvatska prije otprilike godinu dana povećala PDV za nekoliko procenata – na 23 odsto – a efekti rasta tog poreza nisu bili ni izbliza očekivanim.
Punjenje budžeta Srbije odvija se u okvirima predviđenog i prihvatljivog plana za ovaj period godine, bez obzira što će budžetski deficit biti 4,8 odsto umjesto planiranih četiri odsto, ocijenio je Milosavljević. On smatra da moramo biti svjesni da ukoliko Srbija ne premaši deficit budžeta od planiranih 4,8 odsto, to će prije biti razlog za pohvalu i za zadovoljstvo nego za nezadovoljstvo vođenjem ekonomske politike ove vlade, u ovoj drugoj godini svjetske ekonomske krize.
Milosavljević je podsjetio da Grčka lani imala budžetski deficit od 13,8 odsto vrijednosti bruto domaćeg proizvoda i da su istovremeno mnoge druge članica Evropske unije imale manjkove u svojim budžetima, u rasponu od sedam do 12,6 procenata.
“Ovo su neki okviri, koji su u vremenu krize prihvatljivi, koji omogućavaju održivost sistema i to su glavni razlozi zbog kojih se protivim i protiviću se eventualno novim zahtevima za povećanje PDV-a, upravo želeći da dobro radim svoj posao i da Ministarstvo trgovine i usluga bude faktor održanja i cenovne stabilnosti i kupovne moći građana Srbije”, poručio je Milosavljević. Tanjug