PEKING, Brz rast zarada u Kini ugrožava konkurentnost njene privrede, ali će ona zbog unapređene produktivnosti i ostalih prednosti i dalje privlačiti investitore, navode analitičari.
Troškovi rada u Kini izjednačiće se sa onima u SAD za četiri godine, sa evrozonom za pet, a sa Japanom za sedam godina, navodi se u prognozi francuske banke „Natisis“.
„Kina uskoro neće biti konkurentno mjesto za proizvodnju, imajući u vidu snažan rast troškova proizvodnje“, piše u izvještaju, a prenosi AFP.
Bostonska grupa za konsalting (BCG) saopštila je u prošlogodišnjoj studiji da će 2015. godine proizvodnja u pojedinim dijelovima SAD biti „jednako ekonomična kao u Kini“.
Kao primjer da veliki proizvođači napuštaju Kinu, BCG kazuje na tehnološki gigant NCR, koji će izmjestiti proizvodnju bankomata iz Kine u fabriku u američkoj državi DŽordžiji. U ovom pogonu će od 2014. godine raditi 870 ljudi.
„Adidas“ je nedavno objavio da će zatvoriti jedinu fabriku koju direktno posjeduje u Kini i preusmjeriti se na jeftinije zemlje, iako će zadržati mrežu od 300 kineskih firmi sa kojima sarađuje.
Kineski radnici koji prave patike zarađuju najmanje 258 evra mjesečno, dok njihove kolege koje rade za „Adidas“ u Kambodži dobijaju 107 evra, saopštila je ova njemačka kompanija.
Plate u kineskim urbanim sredinama porasle su za 13 odsto u prvoj polovini 2012. godine u poređenju sa istim periodom prošle godine, saopštile su kineske vlasti sredinom jula.
Radnici migranti, koji su među najslabije plaćenima u zemlji, dobili su povećanje plata za 14,9 odsto, na prosječnih 270 evra mjesečno.
Njaveća povećanja plata zabilježena su 2010. i 2011. godine poslije štrajkova u pogonima japanskih kompanija „Tojota“ i „Honda“ i talasa samoubistava u fabrikama tajvanskog giganta „Fokskona“.