BEOGRAD, Ulaskom Hrvatske u EU može se očekivati povećanje izvoza iz Srbije na tržište CEFTA.
A može se očekivati i konačno otvaranje hrvatskog tržišta za srpske proizvode, izjavila je pomoćnik ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije Bojana Todorović.
Realno je očekivati i dalji razvoj regionalne prekogranične saradnje i realizaciju zajedničkih projekata saobraćajne i ostale infrastrukture, ocijenila je ona.
Todorović je kazala da u Srbiji sada posluje oko 200 firmi sa hrvatskim kapitalom koje proizvedenu robu u zemlji izvoze i na hrvatsko tržište, pa se može očekivati da će to činiti i na tržište EU lakše i u većoj mjeri kada Hrvatska postane članica Unije.
Poskupljivanjem proizvoda koje je Hrvatska do sada izvozila u CEFTA region realno se stvara mogućnost da Srbija, ali i ostale članice te asocijacije, iskoriste taj moment i plasiraju više svojih proizvoda na to tržište, imajući u vidu da su među njima potpuno eliminisane carine za sve poljoprivredno-prehrambene proizvode, smatra Todorović.
Od CEFTA članica Srbija jeste i ostaće vodeća članica te asocijacije sa najvećim udjelom u trgovini, kako industrijskim tako i poljoprivrednim proizvodima, posebno kada je riječ o izvozu i sa najvećim suficitom, istakla je ona.
Bolje pozicioniranje Srbije i ostalih članica CEFTA zavisiće i od ukidanja brojnih barijera u trgovini, stvaranja povoljnog ambijenta za poslovanje i investiranje, usmjeravanja na zajedničku proizvodnju u regionu radi plasmana “CEFTA proizvoda” na tržište EU i drugih zemalja, a naročito onih sa kojima postoje sporazumi o slobodnoj trgovini, navela je Todorović.
Osvrnuvši se na privrednu saradnju Srbije i Hrvatske, Todorović je objasnila da će ulazak Hrvatske u EU donijeti promjene u dosadašnjim ekonomskim odnosima dvije zemlje, jer će prestati da važi Sporazum CEFTA, a primjenjivaće se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
SSP predviđa da, kada je riječ o industrijskim proizvodima, Srbija potpuno slobodno može da ih izvozi na tržište EU, pa će to važiti i za Hrvatsku, što znači da se neće ništa promijeniti u odnosu na uslove iz CEFTA.
Srbija će primijenjivati carine za uvoz iz Hrvatske u skladu sa SSP od 1. jula 2013. do 1. januara 2014. godine. Poslije tog datuma Hrvatska će imati bescarinski pristup srpskom tržišu za sve svoje industrijske proizvode kao i sve EU članice.
Kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi, prema SSP, Srbija takođe može potpuno slobodno da ih izvozi na tržište EU, bez carina i kvota osim za goveđe meso, vino, pastrmke, šećer tako da će se uslovi za izvoz iz Srbije na tržište Hrvatske poboljšati.
Za proizvode iz Hrvatske naplaćivaće se carine koje u 2013. godini budu u primjeni prema članicama Evropske unije.
Hrvatska će imati povoljniji pristup tržištu poljoprivrednih proizvoda Srbije, izuzev za vino, jer ni za jedan drugi proizvod obim izvoza nije limitiran preferencijalnim kvotama.
Hrvatska će počev od 2014. godine, kao članica EU, uživati u Srbiji bescarinski tretman za određene kategorije poljoprivrednih proizvoda u skladu sa odredbama ŠP.
Kako će Srbija i poslije toga zadržati carine za najosejtljivije poljoprivredne proizvode, prema SSP, za hrvatsku stranu će carine biti više nego što su trenutno u okviru CEFTA sporazuma za neke poljoprivredne proizvode, ukazala je Todorović.
Ulaskom u EU u Hrvatskoj će se striktno primjenjivati tehnički propisi i standardi za industrijske i sanitarne proizvode i fitosanitarni propisi Unije za poljoprivredne proizvode i ukoliko Srbija ne ispuni zahtjeve u vezi tih propisa neće moći da izvozi u Hrvatsku.
Te promjene mogu predstavljati podsticaj proizvođačima i izvoznicima u Srbiji za bržu primjenu evropskih standarda, što bi bilo potpomognuto i kroz evropsku bespovratnu finansijsku pomoć, naglasila je Todorović.
Govoreći o pregovorima sa Evropskom komisijom o reviziji prelaznog sporazuma sa EU, Todorović je istakla da ti pregovori formalno još nisu počeli, ali da će stav srpskih pregovarača, kao i uvijek, biti maksimalna zaštita interesa naše privrede.
“Mi očekujemo da će najveći pritisak u pregovorima biti upravo u oblasti duvanske industrije, pošto Hrvatska prema CEFTA Sporazumu ima višestruko nižu carine za izvoz cigareta u Srbiju, nego što to ima EU”, dodala je ona.
Todorović je izrazila očekivanje da će srpski privrednici maksimalno iskoristi činjenicu da će ulaskom Hrvatske u EU, carine biti niže nego što su trenutno i da će se sve necarinske barijere koje su do sada postojale, posebno prilikom našeg izvoza cigareta u Hrvatsku, ukinuti. Tanjug