BEOGRAD, Ministar ekonomije Mlađan Dinkić ponovio je danas, poslije sastanka sa vodećim izvoznicima i bankarima iz Srbije, da je “kriza na početku svog kraja” i istakao da je poslije pada izvoza u prva tri mjeseca ove godine, u martu zabilježen rast izvoza prehrambenih proizvoda od 11 odsto, a poljoprivrednih od 32 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prvi put, poslije dugo godina, proizvod koji se najviše traži je odjeća, tako da je tekstilna industrija izbila na prvo mjesto najvećih izvoznika, naveo je Dinkić i dodao da neke tekstilne fabrike iz EU premještaju svoje pogone u Srbiju ili će to uskoro učiniti.
Na drugom mjestu, po vrijednosti izvoza, je proizvodnja elektro-generatora, na trećem proizvodnja valjanih limova, a na četvrtom mjestu izvoz kukuruza, naveo je Dinkić.
On je istakao da je čitava aprilska i majska proizvodnja fabrike bakarnih i aluminijskih limova u Sevojnu rasprodata i da postoje nove porudžbine, dok namjenska industrija očekuje izvoz od oko 300 miliona evra do kraja godine.
Od ponedjeljka, 18. maja, privrednici moći će da računaju na kredite sa kamatom koja je duplo niža nego do sada i iznosiće tri odsto godišnje za dinarske kredite sa deviznom klauzulom i 10,5 odsto za čiste dinarske kredite, rekao je Dinkić
Na čiste dinarske kredite godišnja kamata će biti 10,5 odsto, rekao je Dinkić i napomenuo da od oko 80 milijardi dinara kredita za likvidnost privrede, koliko je vlada planirala da subvencioniše u svom trećem paketu mjera, već je odobreno oko 30 milijardi dinara.
Kada je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni, Dinkić je istakao da Srbija bilježi suficit u trgovini sa Crnom Gorom, Makedonijom, Bosnom i Hercegovinom i po prvi put sa Irakom i to oko 50 miliona evra, mahom zbog izvoza namjenske industrije.
Zbog mogućnosti povećanja izvoza namjenske industrije, dogovoren je poseban paket kreditne podrške za tu industriju, jer se očekuje izvoz od oko 300 miliona dolara do kraja godine.