BANJALUKA, Industrijska proizvodnja Republike Srpske (RS) u prvih pet meseci ove godine veća je za 16,8 odsto u odnosu na isti period 2008, uprkos problemima izvazvanim svjetskom ekonomskom krizom, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku RS.
Portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović istakla je u izjavi da je najveći doprinos rastu indeksa u ovom periodu dalo povećanje proizvodnje u prerađivačkoj industriji i to od 31,3 odsto.
“Svakako da je kapacitet Rafinerije nafte u Brodu rastom proizvodnje od 4.747,7 odsto uticao na ovakav rezultat”, navela je Vukašinovićeva.
Prema njenim riječima, u proizvodnji motornih vozila i prikolica ostvaren je rast od 11 odsto, ostalih saobraćajnih sredstava 1.116,3 odsto, hemikalija i hemijskih proizvoda 191,5 odsto, preciznih, medicinskih i optičkih instrumenata 59, 3 odsto.
Ona je istakla da je proizvodnja i distribucija električne energije u prvih pet mjeseci ove godine veća za 12,3 odsto u odnosu na isti period lani i naglasila da je u strukturi bruto društvenog proizvoda u 2007. godini, oblast proizvodnje i distribucije električne energije učestvovala je sa 5,5 odsto, a prerađivačka industrije sa 8,8 odsto.
Vukašinovićeva je napomenula da je u Federaciji BiH od janauara do maja industrijski obim proizvodnje manji za 10,3 odsto nego u istom periodu lani, te da je u Srbiji pad 18,1 odsto, Crnoj Gori 16,6 odsto i Hrvatskoj 9,4 odsto.
Ona je ocijenila da su na dobre rezultate ostvarene u RS uticale i mjere Vlade, koje se odnose na subvencionisanje plata zaposlenih u oblasti kože, tekstila i obuće, reprogram poreskih obaveza za preduzeća, kao i deblokade računa, zatim kreditne linije Investiciono- razvojne banke.
Vukašinovićeva je upozorila da će, zbog opštih problema uzrokovanih svjetskom ekonomskom krizom, “Elektroprivreda RS” , u skladu sa odlukom Vlade RS, omogućiti reprogram dugova za utrošenu struju privrednim subjektima i domaćinstvima pod određenim kriterijumima.
“Zbog poznatih problema nadolazeće ekonomske krize i teže naplate svih potraživanja u privrednoj aktivnosti, pokazano je veliko interesovanje, kako privrednih subjekata tako i domaćinstava, za reprogram obaveza za utrošenu električnu energiju”, naglasila je Vukašinovićeva.
Prema njenim riječima, radi prevazilaženja problema i stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS je preduzećima iz oblasti tekstila, kože i obuće, koja izmiruju obaveze po osnovu poreza i doprinosa, odobrilo subvencije od 50 KM po radniku, od 1. januara do 1. jula ove godine.
Ona je precizirala da su za prvi kvartal ove godine isplaćene subvencije u ukupnom iznosu od 1.114.850 KM, čime je obuhvaćeno ukupno 68 preduzeća iz oblasti tekstila, kože i obuće, koje su prosječno mjesečno imala 7432 radnika, što je 80 odsto od ukupno zaposlenih u industriji tekstila, kože i obuće, gdje je 9.346 radnika prema APIF-u za 2008. godinu.
Vukašinovićeva je dodala da su najveći korisnici sredstava preduzeća iz oblasti proizvodnje obuće 50 odsto, jer ova oblast zapošljava najviše radnika, odnosno ukupno kao oblast proizvodnje prediva, tkanina i odjeće zajedno.
“Produžetak subvencionisanja, kao i iznos sredstava, zavisiće od zadržavanja broja zaposlenih radnika i stanja budžeta RS”, ističe Vukašinovićeva.
Ona je potvrdila da je za isplatu subvencija za april potrebno obezbijediti 329.450 KM, te dodala da su obrađeni zahtjevi za subvencije za ovaj mjesec za šta je dokumentaciju dostavilo 60 preduzeća.
“Među najznačajnijim efektima ove mjere Vlade RS je zadržavanje broja zaposlenih na nivou prošle godine i značajno povećanje redovnosti isplata zarada i naknada radnicima, te uplata poreza i doprinosa na zarade”, rekla je Vukašinovićeva i podsjetila da je prosječna bruto plata isplaćena radnicima u preduzećima korisnicima subvencija za prvi kvartal ove godine iznosila 572 KM.
Vlada RS je na tematskoj sjednici, održanoj 6. jula, odobrila produženje subvencija za preduzeća iz oblasti tekstila, kože i obuće do 31. decembra ove godine.