BANJALUKA, BiH je u prvom kvartalu ove godine imala rast ekonomske aktivnosti zasnovan na određenom realnom povećanju izvoza i aktivnostima realnog sektora, s jedne strane, te blagom povećanju domaće tražnje i uvoza, s druge strane, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.
Realno smanjenje spoljnotrgovinskog deficita pri tome je bilo znatno skromnije u odnosu na nominalno, pa je otud i njegov skromniji doprinos ukupnom ekonomskom rastu.
Kretanje uvoza ukazuje i na blago povećanje domaće tražnje, na što dodatno ukazuje i godišnji rast PDV prihoda po prijavama od 1,1 odsto, te realni rast prometa maloprodaje od 7,2 odsto u prvom tromjesečju ove godine.
Rast robnog izvoza na godišnjem nivou, praćen povećanjem prerađivačke industrije u odnosu na četvrti kvartal prošle godine, ukazuje na određeno jačanje aktivnosti u realnom sektoru u BiH.
Pad cijena nafte je, takođe, u velikoj mjeri doveo i do nominalnog pada robnog uvoza od 1,9 odsto.
Direkcija za ekonomsko planiranje BiH konstatuje da u prvom kvartalu ove godine u BiH nije napravljen znatan iskorak kada je riječ o industrijskoj proizvodnji, tačnije došlo je do stagnacije ukupne industrijske proizvodnje sa registrovanim fizičkim smanjenjem od 0,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Sektorski posmatrano, ključni razlog za stagnaciju ukupne industrijske proizvodnje tokom prvog kvartala ove godine bila je prerađivačka industrija, koja čini dvije trećine ukupne industrije, i u navedenom periodu ostvarila je neznatan rast proizvodnje od samo 0,2 odsto.
Međutim, ako se prerađivačka industrija poredi sa četvrtim kvartalom prethodne godine, primjetan je određeni napredak.
Tokom prvog kvartala ove godine izostao je značajniji doprinos sektora za proizvodnju električne energije, koji je zabilježio skromno povećanje proizvodnje od 0,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Ključni razlog tome bio je pad proizvodnje električne energije u termoelektranama, što je dovelo do pada proizvodnje u sektoru rudarstva od oko osam odsto. Srna