PARIZ, Kafa tipa arabika je od početka godine poskupjela za oko 60 odsto, a šećer za samo mjesec dana 20 odsto, što je direktna posljedica globalnog zagrijavanja.
Ovogodišnja zima bila je jedna od najtoplijih u Evropi od 1900, dok je u januaru i februaru Brzil pogodila nezapamćena suša, prenosi list Figaro.
Brazilski poljoprivrednici sa nestrpljenjem očekuju prve padavine kako bi se spasila berba, ali tržišta već sada reaguju na pesimističke prognoze proizvodnje kafe i šećerne trske velikim rastom cijena.
Samo tokom februara kurs smeđeg šećera na njujoroškoj berzi je porastao 20 odsto dostižući krajem prošle sedmice cijenu od 17,76 dolara po libri (0,4535 kg).
Istovremenom na londonskoj berzi cijena bijelog rafiniranog šećera je skočila za 18 odsto dostižući 484,70 dolara po toni.
“Pojeftinjenje šećera tokom nekoliko prethodnih mjeseci a posebno krajem januara kada je dostigla najniži nivou od juna 2010. je anulirano. Poskupljenje je isključivo vezano za šušu u Brazilu u kojoj se ostvari četvrtina ukupne svjetske proizvodnje šećera”, objasnio je stručnjak za ovu vrstu tržišta Francuz Gotje Le Molga.
Svjetsko tržište šećera koje je od 2010. bilo suficitarno, moglo bi od sezone 2014.-2015. postati deficitarno, smatraju eksperti.
Berba kafe, takođe je dovedena u pitanje zbog suše u Brazilu, prvom proizvođaču ovog artikla u svijetu.
Procjenjuje se da je 45 odsto roda kafe arabika u južnom dijelu Brazila ugoženo zbog nedostatka padavina neophodnih u fazi zrenja ploda.
Najznačajniji brazilski izvoznik kafe Tera Forte procjenjuje da će ovogodišnji prinos kafe od berbe koja počinje u aprilu biti smanjen za oko 11 odsto.
Predstavnici Tera Forte predviđaju da će prinos ovogodišnje berba biti smanjena na 47,4 miliona džakova od 60 kilograma sa prošlogodišnjih 53,7 miliona.
Zbog pesimističkih prognoza, cijena kafe arabika je od početka godine skočila 60 odsto dostižući krajem prošle sedmice rekordan nivou od oktobra 2012. od 181,25 centi po libri. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
RADOVANE VRATI NAM SE VRATI, DODIK ĆE NAM ZEMLJU RASPRODATI