BANJALUKA/ TUZLA, Rast cijene goriva na tržištu povisiće troškove proljetne sjetve i do deset odsto, što će u konačnici imati za rezultat odustajanje nekih ratara od poljoprivredne proizvodnje.
Poskupljenje goriva još nekoliko puta do početka proljetne sjetve očekuje Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
“To će sigurno poskupjeti poljoprivrednu proizvodnju i biće problema s obavljanjem svih radnji na vrijeme, pogotovo ako na vrijeme ne stignu subvencije”, rekao je Marinković.
On upozorava da skok cijene nafte obično sa sobom povlači poskupljenje repromaterijala, prije svega hemijske industrije poput sredstava za zaštitu i mineralnih đubriva.
Bijeljinski poljoprivrednici smatraju da će se rast cijene goriva odraziti negativno na poljoprivrednu djelatnost, o kojoj, kako kažu, ionako gotovo niko ne vodi računa.
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja bijeljinskih poljoprivrednika, upozorava da vlast ne bi smjela dozvoliti dalji rast cijene goriva, barem za poljoprivredu.
“Regresirano gorivo je kao zavezan mačak u vreći. Stalno se obećava, a mi nismo već šest mjeseci dobili podsticaje za mlijeko, kao ni pet feninga za prošlogodišnji urod pšenice”, rekao je Maletić.
Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, Sektor Tuzlanskog kantona, kaže da se za kompletnu obradu do sjetve troši preko 80 litara goriva, što znači da je u odnosu na prošlu godinu već sad za 16 KM skuplja obrada jednog hektara zemljišta.
“Gorivo najviše utiče na poskupljenja svega ostalog. Zato će neki odustati od bavljenja poljoprivredom. Prošle sezone sam imao zasijana tri-četiri hektara pšenice, a sada nemam zasijan ni kilogram”, istakao je Hasanović.
Dodao je da u Tuzlanskom kantonu nikad nije manje zasijano pšenice u zadnjih 20 godina upravo zbog skupe obrade i repromaterijala, ali i zbog, kako kaže, neisplaćenih podsticaja u FBiH.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, predviđa da će mnoge stvari u poljoprivrednoj proizvodnji poskupjeti, jer je gorivo jedan od elemenata koji je vezan za đubrivo i za druge proizvode koji su potrebni poljoprivrednicima.
“Poskupljenje će izazvati tzv. domino efekat i rezultat će biti mnogo veći nego samo poskupljenje goriva kao takvo”, kaže Pavlović.
On smatra da će sve to imati kumulativni efekat koji će dati barem 10 odsto porasta troškova sjetve. Nezavisne