BANJALUKA – Crno tržište duvana u BiH uzima danak, a osim manjka u kasama koji se mjeri stotinama miliona, riziku su izloženi i građani koji mahom koriste nekontrolisane duvanske proizvode.
Prema analizi kompanije Japan Tobako Internacional (JTI) gubici u kasi BiH prouzrokovani kontinuiranim povećanjem akciza i rastom nelegalne trgovine duvanskih proizvoda porasli su na više od 500 miliona maraka samo u ovoj godini, odnosno 1,3 milijarde KM u posljednje tri godine.
Istraživanje pokazuje da udio crnog tržišta duvana u odnosu na legalni iznosi 54 odsto, te da je najveći u odnosu na zemlje u regiji. Samo u ovoj godini, pokazuje statistika, u tom pogledu BiH je izgubila porez u vrijednosti 30 kilometara autoputeva.
Ilegalni duvanski proizvodi su zbog pristupačnijih cijena primamljiviji potrošačima, koji kupujući na crnom tržištu ne mare za rizik iako je riječ o proizvodima čiji kvalitet niko ne kontroliše.
– Kako bi bio zaustavljen rast crnog tržišta, neophodna je revizija postojeće akcizne politike i izmjena Zakona o akcizama na duvanske proizvode. JTI pozdravlja odluku Savjeta ministara BiH kojom je usvojen trogodišnji moratorijum na daljni rast akciza na duvanske proizvode. Ova mjera, koju još mora usvojiti Parlament BiH, stvoriće neophodnu stabilnost tržišta kao osnov za dalju borbu za povratak potrošača u legalne tokove i rast poreskih prihoda – istakao je direktor korporativnih poslova i komunikacija u kompaniji JTI za ѕzapadni Balkan Goran Pekez. On je naglasio da ovi koraci nisu dovoljni da se postignu željeni rezultati.
– Pozivamo vlade i ministarstva finansija u BiH da nastave i sa sveobuhvatnim akcijama borbe protiv sive ekonomije i ilegalne trgovine, što uključuje pojačanu kontrolu nelegalnog prometa u prodavnicama kroz tržišne i poreske inspekcije, kontrole policije na graničnim prelazima, prometnim tačkama i pijacama, kao i druge mjere – rekao je Pekez.
Ekonomista Zoran Pavlović ističe da su vlasti BiH u trci za većom zaradom od akciza zapravo radile na svoju štetu.
– Ljudi koji uživaju u duvanskim proizvodima snašli su se na drugi način i kupuju cigarete tamo gdje su jeftinije. Ne postoji nikakvo opravdanje da se direktive EU u vezi sa povećanjem akciza primjenjuju u siromašnoj zemlji kakva je BiH – rekao je Pavlović.
U BiH je povećana akciza sa 30 evra u 2010. godini na čak 87 evra na 1.000 cigareta u 2018. godini. Primjera radi, minimalno akcizno opterećenje u zemljama članicama EU iznosi 90 evra na 1.000 cigareta.
Zapadni Balkan
U kompaniji “Japan Tobako internacional” ističu da je duvanska industrija jedan od najvećih poreskih obveznika u regionu Zapadnog Balkana i njen doprinos iznosi 2,6 milijardi evra. Erozijom legalnog duvanskog tržišta u BiH ugroženi su prihodi od akciza na duvanske proizvode koji čine čak šest odsto doprinosa u ukupnim prihodima u BiH. Glas Srpske