TREBINJE, Udruženje privrednih društava koja se bave urbanizmom, projektovanjem i pružanjem usluga u građevinarstvu “UPG RS” smatra da bi usvajanje predloženog zakona u ovoj oblasti izazvalo niz negativnih posljedica po struku i dovelo do zatvaranja manjih firmi, dok iz resornog ministarstva napominju da je taj zakon sistemski i da svima pruža iste mogućnosti.
Pomoćnik ministra za uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Miladin Gaćanović rekao je danas u Trebinju na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o uređenju prostora i građenju da ovaj nacrt nije monopolistički i da nikome ne zabranjuje obavljanje djelatnosti.
On je istakao da su nacrtom ovog zakona postavljeni visoki stadardi, ali da je suština stvaranje uslova za otvaranje novih radnih mjesta i zapošljavanje visokoobrazovanih lica.
“Zakon pod istim uslovima omogućava da svako može dobiti licencu za obavljanje djelatnosti dijela izrade tehničke dokumentacije ili kompletno svih faza”, rekao je Gaćanović i dodao da je zakon usaglašen sa tri evropske direktive u odnosu na zakon koji je sada na snazi.
Gaćanović je naveo da, prema nacrtu ovog zakona, lokalne zajednice ubuduće neće imati potrebu da donose odluke o legalizaciji, jer je ova oblast u potpunosti uređena i isti su kriterijumi za sve lokalne zajednice.
Podsjećajući da u Srpskoj ima više od 80.000 bespravno izgrađenih objekata, Gaćanović je rekao da je uglavnom riječ o objektima socijalno ugroženih lica, koja su rješavala svoje egzistencijalno pitanje, zbog čega će moći da legalizuju objekte uz određene olakšice.
“Zakon ne daje olakšice za one investitore koji si izgradili objekte za tržište, kao i za objekte koji su u prvim stambeno-poslovnim zonama”, pojasnio je Gaćanović.
Govoreći o kvalitetu gradnje na području Republike Srpske, Gaćanović je istakao da je činjenica da kvalitet građevinskih radova u velikom broju slučajeva nije na zadovoljavajućem nivou i da će se uvesti značajna odgovornost za nadzorne organe, dok će svi učesnici u građenju biti oštrije sankcionisani.
“Vrlo često se dešava da se ono što je projektovano i predviđeno ne izvede, kao i da se ne ugradi građevinski materijal koji je predviđen”, dodao je Gaćanović.
On je dodao da je Ministarstvo dovedeno u situaciju da ne može izdati građevinsku dozvolu na osnovu pojedinih projekata koje dobija, jer su međusobno neusaglašeni i bez uspostavljenog sistema revizije i kontrole tehničkih rješenja.
“Zbog toga je zakon podigao standard za revidente sa tri na šest godina radnog iskustva, znatno su pooštrene sankcije za nadzorne organe kao najogovornija lica u postupku građenja uz mogućnost trajnog gubitka licence”, istakao je Gaćanović.
Predstavnik Udruženja “UPG RS” Milivoj Milanović smatra da je predloženi zakon monopolistički i da favorizuje samo nekoliko firmi, dok manjim prijeti zatvaranje.
“Stav Udruženja ‘UPG RS’ je da bi usvajanje ovog zakona izazvalo niz negativnih posljedica po struku, po većinu registrovanih privrednih društava u ovoj oblasti u Srpskoj, kao i po građane”, rekao je Milanović.
On je podsjetio da je prije mjesec dana osnovano udruženje “UPG RS” Banjaluka, koje će zastupati interes većine preduzeća registrovanih za ovu oblast u Republici Srpskoj.
Javna rasprava o nacrtu ovog zakona sutra će biti održana u Foči.
Prijedlog zakona o uređenju prostora i građenju pred Narodnom skupštinom Srpske trebalo bi da se nađe u prvom kvartalu 2013. godine. Srna