SARAJEVO, Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Fuad Kasumović je komentarišući Prijedlog zakona o dopuni Zakona o staroj deviznoj štednji na današnjoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH rekao da odluka Ustavnog suda BiH u vezi sa starom deviznom štednjom nije u saglasnosti sa odlukom Suda BiH i Doma za ljudska prava.
Kasumović smatra da odluka Ustavnog suda, prema kojoj izdavanje obaveznica u RS za izmirenje stare devizne šednje nije suprotno Ustavu, nije u saglasnosti sa odlukom Suda BiH i Doma za ljudska prava koji su tražili od Savjeta ministara da jednoobrazno u BiH riješe ovo pitanje.
“Dvadeset dana prije izdavanja obevznica na niovu BiH, RS je izdala svoje i njima se već trguje”, naveo je Kasumović i dodao da Ministarstvo finansija i trezora ne želi da taj posao radi za Federaciju BiH.
Kasumović za sutra najavio sastanak za predstavnicima RS, FBiH i OHR-a u vezi sa rješavanjem problema stare devizne štednje.
Više poslanika je u raspravi koja je uslijedila ocijenilo da treba povući Prijedlog zakona o dopunama Zakona o deviznoj štednji kojim se, između ostalog, predviđaju nova dva mjeseca za verifikaciju štednje.
Branko Dokić iz PDP-a smatra da prvo treba sačekati da radna grupa, koja se bavi pitanjem stare devizne štednje, završi posao, dok je Šefik Džaferović iz SDA za to da se sačeka da odluka Ustavnog suda o kojoj su javnost informisali mediji bude objavljena u “Službenom glasniku”.
Poslanik SNSD-a Slavko Jovičić zatražio je odgovor na pitanje ko je pokrao deviznu štednju, a više poslanika se založilo za vraćanje štednje u gotovini.
Ustavni sud BiH utvrdio je u subotu da su za isplatu stare devizne štednje nadležni i država BiH i entiteti, te da RS, predviđajući bolje uslove za isplatu, nije povrijedila Ustav BiH. RS je u svom zakonu predvidjela isplatu štedišama u roku od pet godina, za razliku od državnog zakona koji je definisao sedmogodišnji rok.