BRISEL – Pojedine države Evropske unije, uključujući Francusku i Španiju, zatražile su jaču reformu propisa tržišta energije u bloku kako bi se izborile sa visokim cijenama, što je naišlo na protivljenje druge grupe država, među kojima je i Njemačka, uoči današnjeg sastanka ministara EU.
Njemačka, Danska, Holandija i šest drugih zemalja objavile su u srijedu zajedničko saopštenje u kojem se protive reformama energetskog tržišta EU, pred sastanak ministara energetike, na kojem će se razgovarati o njihovom odgovoru na visoke cijene gasa i struje, prenosi Rojters.
Ograničavanje cijena ili prelazak na drugačiji sistem određivanja nacionalnih cijena električne energije mogao bi da obeshrabri trgovinu električnom energijom između zemalja i podrije napore za jače uvođenje jeftine obnovljive energije u sistem, tvrde ove zemlje.
Druga grupa država – Španija, Francuska, Italija, Grčka i Rumunija – uzvratila je saopštenjem u kojem se poziva na primjenu pravila EU za zaštitu potrošača od snažnih oscilacija cijena. One se takođe zalažu za zajedničku kupovinu gasa zemalja EU, kako bi se formirale strateške rezerve, i za analizu kojom bi se definisale reforme za tržište električne energije u bloku.
Cijene energenata u Evropi porasle su jesenas do rekordno visokih nivoa zbog oskudne isporuke gasa naspram velike potražnje u ekonomijama koje se oporavljaju od pandemije kovid-19. Iako su se cijene gasa povukle sa oktobarskih rekorda, one su još uvijek relativno visoke.
Zemlje članice EU i dalje nemaju zajednički odgovor na rast cijena energije, uprkos tome što su njihovi lideri i ministri održali više hitnih sastanaka posljednjih mjeseci po tom pitanju.
Evropski komesar za energetiku Kadri Simson izjavio je da će Evropska komisija predložiti okvir koji će omogućiti zajedničku nabavku strateških rezervi gasa, ali nije iznio detalje o tome.
To će biti dio predstojećeg prijedloga Komisije za unapređenje zakonodavstva EU o tržištu gasa, koji bi trebalo da bude objavljen 14. decembra.
Mnoge zemlje EU već su pribjegle primjeni privremenih nacionalnih mjera kako bi zaštitile potrošače od većih računa, među kojima su i smanjenje poreza na struju i subvencije za domaćinstva. Tanjug