BRISEL, Predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej objavio je izvještaj u kome je iznio prijedloge za jačanje integracija u evrozoni, a koji bi trebalo da osiguraju opstanak evra.
Prema Van Rompejovom prijedlogu, prava ekonomska i monetarna unija bila bi uspostavljena u tri faze.
U prvoj fazi, do kraja 2013. godine, uvođenjem jedinstvenog nadzornog mehanizma trebalo bi da bude prekinuta veza između banaka i država, koja se smatra jednim od glavnih uzroka krize, prenose agencije.
Države su, naime, novcem poreskih obveznika bile prisiljene da spašavaju posrnule banke.
Poslije uspostavljanja nadzora, Evropski stabilizacioni mehanizam – fond za spašavanje članica evrozone, trebalo bi da direktno dokapitalizuje banke.
Pravni i operativni okvir za direktnu dokapitalizaciju trebalo bi da bude završen do kraja marta 2013. godine.
U drugoj fazi, koja počinje 2013. godine, a završava krajem 2014. godine, uspostavilo bi se jedinstveno tijelo koje bi bilo zaduženo za restruktuisanje i likvidaciju banaka, te mehanizam putem kojeg bi zemlje članice mogle da sklapaju ugovore sa evropskim institucijama za sprovođenje strukturnih reformi. Zauzvrat bi dobile finansijsku podršku.
U trećoj i posljednjoj fazi, poslije 2014. godine, evrozona bi trebalo da dobije “budžetski kapacitet”, dobro definisan i ograničen kako bi se poboljšala otpornost zemalja članica na ekonomske šokove.
Budžetski kapacitet mogao bi biti dobar temelj za izdavanje zajedničkih obveznica, a da pri tom to ne postane zajednički dug.
Rompej je izvještaj pripremio u saradnji sa predsjednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom, predsjednikom Evropske centralne banke Marijem Dragijem i šefom evrogrupe Žan-Klodom Junkerom, prenose agencije.
O ovom izvještaju će biti riječi na samitu u Briselu 13. i 14. decembra.
Raslojavanje
EU je posljednju godinu suočena sa rizikom od raslojavanja u dvije grupe zemalja, u kojima države evrozone napreduju brže od ostalih, što bi moglo da označi početak raspada saveza koji je stvaran 60 godina, navodi se u Rojtersovom komentaru.
Umjesto da se razvija ujednačenom brzinom, u dvije grupe ili da jedinstvena stagnira na ivici nazadovanja, EU sve više liči na autoput sa tri trake. Kada se lideri Unije sljedeće sedmice budu sastali na samitu u Briselu, taj put koji vodi u budućnost biće glavna tema.