BANJALUKA, Četvoročlanoj porodici za odjeću i obuću mjesečno je potrebno oko 140 maraka, a neuporedivo više novca potroši se na luksuz, gdje se mogu svrstati cigarete i troškovi koje napravimo u kafani, ali i često nepotrebni razgovori telefonima.
Malo koji stan danas, pored fiksnog telefona, nema bar dva mobitela, a uzmemo li da je potrošnja po bar 20 maraka, mjesečni izdatak iznosi 40 KM.
Da smo zaista zemlja čiji se građani ne odriču nepotrebnih troškova, svjedoči i podatak da je u BiH, za koju se procjenjuje da ima 3,8 miliona stanovnika, ukupno oko 3,2 miliona korisnika mobilne telefonije, a toliko nam, ruku na srce – nije potrebno.
Duvanski dim osjeti se gotovo u svakom domaćinstvu, a ako ga čini samo jedan pušač, ova stavka luksuza kuću osiromaši za blizu 90 maraka. Štaviše, BiH je 2006. od akciza na cigarete prikupila oko 320 miliona, a ove godine će, očekuje se, ta cifra da dostigne čak 850 miliona KM.
Ako dobijenom zbiru od 130, koliko se u domaćinstvu troši na mobitele i duvan, dodamo da samo jedan član napravi četiri ceha u kafiću mjesečno “teška” po pet maraka, cifra dostiže 150 KM, što znači da toliko novca kuću “olakšaju” samo tri stavke, a lepeza bespotrebnih troškova znatno je šira.
Dok u ovoj zemlji svi pričaju o krizi, za kafane očigledno imamo novca, a ugostitelji zadovoljno trljaju ruke – jer im zarada raste.
“Promet u ugostiteljskim objektima u drugom tromjesečju ove godine, u odnosu na prvo tromjesečje, veći je za 18,5 odsto”, navode u Republičkom zavodu za statistiku, te dodaju da su građani RS u kafanama i restoranima samo u junu ove godine potrošili 10,37 miliona maraka, što znači da je svaki stanovnik “skrivio” račun od 7,40 KM.
Sa druge strane, u Savezu sindikata RS navode da je za nabavku odjeće i obuće četvoročlanoj porodici u septembru bilo potrebno 143,60 KM, a u udruženjima za zaštitu potrošača su došli do saznanja da se na kupovini garderobe i te kako štedi.
“Uzmite koliko košta kutija cigareta, ali, luksuz je velikom broju naših sugrađana postao potreba. Osim toga, svako dijete danas ima mobilni telefon. A sa druge strane, veliki broj naših sugrađana oblači se na pijacama i u prodavnicama polovne robe, što znači da jako malo trošimo na garderobu”, navodi Murisa Marić, izvršni direktor Udruženja građana “Don” Prijedor.
Stručnjaci ocjenjuju da, bježeći od svakodnevnih problema, sreću tražimo u sitnicama.
“Savremen način života promoviše hedonizam kao glavnu vrijednost, tako da su ljudi skloni da u malim užicima traže sreću. Istovremeno, odrasli, odnosno roditelji, bijeg od svakodnevnih frustracija traže u cigaretama, alkoholu, sitnim ogovaranjima uz kafu”, ističe psiholog Milijana Čigoja.
Ako još niste “rezali” troškove na neophodne i nepotrebne, sada je za taj potez pravo vrijeme. Život bh. potrošača sve je teži, a ništa ne ukazuje da će plate i penzije uskoro da narastu.
MJESEČNI TROŠKOVI
Odjeća i obuća 143,60
Cigarete 90,00
Mobilni telefoni 40,00
Ceh u kafanama 20,00
Napomena: Iznosi su u KM
Kako štedjeti
Ispijanje kafe u lokalnom kafiću vas dnevno košta do dvije marke. Pomnožite to s brojem dana u mjesecu. Šta nedostaje domaćoj kafi?
Koliko ste puta bez potrebe automobilom otišli do prijatelja koji je na samo kilometar od vaše kuće? Šetnja je zdrava, a besplatna.
Kupujete gotovu hranu u marketima, a nerijetko bacate namirnice iz frižidera, jer im je istekao rok? Promijenite ove navike.
Obiđite sve obližnje prodavnice koje se bave prodajom proizvoda koje želite da pazarite. Jedna mora biti najjeftinija.
Vodite evidenciju o svojim troškovima. Ne dozvolite da se na kraju dana uhvatite za džep i upitate: Gdje mi je novac? Nezavisne novine