BANJALUKA, Praksa mirovanja visine plata dok sve ostalo poskupljuje će se morati prekinuti, kazala je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS.
“Broj novozaposlenih radnika se ne primjećuje. S druge strane, cijene rastu, ali ne i plate u privredi. Mislim da je to nepošteno i ne vodi ka ozdravljenju privrede”, naglasila je Mišićeva.
Komentarišući Nacrt zakona o PIO RS, koji je nedavno usvojila Vlada RS, ona kaže da je na pomolu najznačajniji zakon koji će Narodna skupština RS razmatrati u ovoj godini, a koji je bitan za sve građane.
Kakva su Vaša očekivanja od Nacrta zakona o PIO RS, koji je nedavno usvojila Vlada RS?
MIŠIĆ: Sigurno je da je ovo najznačajniji zakon koji će Narodna skupština RS (NS RS) razmatrati u ovoj godini, a koji bi trebalo da na snagu stupi iduće godine. Interesantan je i bitan za sve građane. U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS rekli su da je jedan od razloga za donošenje ovog zakona preveliki broj penzionera, što nas veoma ljuti, jer je riječ o zamjeni teza. Zakonom je jasno definisano ko odlazi u penziju, a problem je u tome što imamo premalo radnika, odnosno onih za kojih se uplaćuju doprinosi. Naš stav je da nije problem u tome što ljudi nakon 40 godina odlaze u penziju, već u tome što nema novog zapošljavanja i što se dozvoljava da imamo dug veći od 300 miliona na ime neuplaćenih doprinosa. Kada je u pitanju taj zakon, važno je da postoji konsenzus sadašnjih radnika, poslodavaca i penzionera. Naglasila bih još da i dalje ostaju pitanja na koja nećemo pristati i nadam se da će Vlada RS i NS RS imati sluha da prihvate stavove onih koji pune Fond PIO RS.
Prije godinu pokrenuli smo inicijativu da se neisplaćivanje plata tretira kao krivično djelo
Šta još možemo očekivati u daljoj raspravi kada je u pitanju ovaj dokument?
MIŠIĆ: Nama je, između ostalog, posebno važno da onaj ko radi 40 godina odlazi u punu penziju. Ono što ostaje predmet rasprave jeste mogućnost rada do 45 godina. Napominjem, to je zasad naglašeno samo kao mogućnost. Mi, međutim, mislimo da, ako u nekoj djelatnosti postoje eksperti bez kojih se ne može, zašto im nakon sticanja prava za penziju ne omogućiti da se iste odreknu i da nastave da rade? Ili, neka se to pitanje riješi zakonima o djelatnostima. Naglasila bih još da podržavamo Udruženje penzionera RS kada su u pitanju obračuni penzije. Tražimo, takođe, da garant za isplatu penzija bude RS.
Apelovali ste da poslodavci poštede određenu grupu radnika na visokim temperaturama. Mislite li da su poslodavci uvažili apel?
MIŠIĆ: Znate kako, zaprepastili su me komentari nekih poslodavaca da to njih ne zanima, da njima ne može niko naređivati kako će se ponašati prema svojim radnicima. To je, prosto, glupost, na koju odavno ukazujemo da izlazi iz redova pojedinih poslodavaca. Zakon o zaštiti na radu RS jasno definiše da, ukoliko radno mjesto nije sigurno i zdravo, radnik ima pravo da odbije da radi i da ne bude sankcionisan, već da bude kažnjen poslodavac, sve dok ne otkloni prepreke koje smetaju zdravom okruženju u kojem radnik daje svoj doprinos.
Malo ko u posljednje vrijeme spominje recesiju, termin koji su poslodavci često izgovarali protekle dvije godine. Kakva je situacija kad su radnici u pitanju?
MIŠIĆ: Da, došli smo u poziciju koja je veoma “mirna”. Broj novozaposlenih radnika se ne primjećuje, što znači da poslodavci jako dobro koriste ono što se zove ekonomska kriza i nameti, pa zato kažu da ne mogu povećati plate. S druge strane, cijene svega rastu, od troškova života, komunalija, hrane, dok plate u privredi ne rastu. Mislim da je to nepošteno i ne vodi ka ozdravljenju privrede. Mišljenja sam da će se ova praksa mirovanja plata dok sve ostalo poskupljuje morati prekinuti.
Broj novozaposlenih radnika se ne primjećuje, što znači da poslodavci jako dobro koriste ono što se zove ekonomska kriza i nameti, kazala Mišićeva
Mislite li da bi trebalo da budu krivično gonjeni vlasnici preduzeća koji ne isplaćuju plate radnicima?
MIŠIĆ: Prije godinu dana pokrenuli smo takvu inicijativu, da se neisplaćivanje plata tretira kao krivično djelo. Ta priča još traje. Čini mi se da će se morati uvesti jedna takva odredba, jer ako neko ne želi da vam da novac koji ste zaradili, niti uplaćuje doprinose, to je ozbiljan problem. Ima puno elemenata za donošenje takve odredbe. Nadam se da ćemo poslije godišnjih odmora razgovarati o tome. Nezavisne novine
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dodijala si i Bogu i narodu, tvoja plata sigurno nije mala, a nemaš hrabrosti da bilo šta kažeš.Idi najpametnije je da nisi i ti psihički nam teret.