BERN, Šoping turizam van granica zemlje, kojem pribjegava i dosta naših zemljaka koji žive i rade u Švajcarskoj, već godinama je jedna od udarnih tema u zemlji jer nanosi veliku štetu domaćoj maloprodaji. Političari teško nalaze rešenje za ovaj problem, a sada se nagoveštava sljedeća nepopularna mjera kako bi se ograničila kupovina, naročito u susjednim zemljama – Njemačkoj, Francuskoj i Italiji.
Švajcarci trenutno u inostranstvu mogu da kupe robu u vrijednosti do 300 franaka, a da za to ne plate porez na dodatu vrijednost (PDV) kada se vraćaju u zemlju. Do 2002. godine ova granica iznosila je 100 franaka, a od tada je povećana.
Prema prijedlogu Vernera Heslija, poslanika SVP-a, trend kupovine kod komšija može da se zaustavi ako bi dio oslobođen poreza bio smanjen na svega 50 franaka. Vijeće kantona, Gornji dom švajcarskog parlamenta, ovu inicijativu je uputio na nadležnu privrednu komisiju koja će ispitati djelotvornost ovakve ideje.
Švajcarska vlada (Bundesrat) je do sada uvijek odbijala slične prijedloge, uz obrazloženje da to povlači više administrativnih opterećenja za carinske organe i povećava krijumčarenje. Osim toga, postoji bojazan da će šoping turisti u tom slučaju samo još češće putovati u inostranstvo i kupovati u malim iznosima.
U svakom slučaju je pitanje koliko bi ovakvih turista bilo zaista pogođeno promjenom. Volfgang Kajler, predsjednik okružnog udruženja Baden njemačkog sindikata carina i finansija, rekao je za “Argauer cajtung” da se kod tri četvrtine formulara za vraćanje poreza radi o iznosima manjim od 100 evra, a prema njegovoj procjeni je polovina ispod 50 franaka.
Poslanici Vijeća kantona narednih mjeseci će se baviti ovom temom, takođe i u okvirima ukupne predstave Švajcarske kao “ostrva skupoće”. Ukoliko politika ništa ne učini, građani će preuzeti stvar u svoje ruke. Udruženja za zaštitu potrošača već mjesecima skupljaju potpise za inicijativu “fer cijene”, koja je do sada privukla oko 60.000 pristalica.
U EU sve jeftinije
U poređenju sa EU, cijene u stambenoj sferi su u Švajcarskoj u 2015. godini bile veće za 87 odsto, a životne namirnice skuplje čak za 72 odsto! Zdravstvena njega je u Švajcarskoj paprena i za 114 odsto preko iste u EU, a hoteli i restorani su skuplji za 68 procenata, što se odražava i na švajcarski turizam. Jedino što je donekle jeftinije u odnosu na EU su – elektronski uređaji. Vesti.online