BANJALUKA, Samo 35 penzionera u Republici Srpskoj može sebi da priušti smještaj u jednokrevetnoj sobi u Domu penzionera u Banjaluci, odnosno samo toliko ljudi ima penziju veću od 1.250 KM, rekao je predsjednik Udruženja penzionera Srpske Rade Rakulj.
Rakulj je novinarima u Banjaluci rekao da je nezadovoljan tretmanom društva i aktuelne vlasti prema ovoj kategoriji stanovništa.
“Naše društvo nije okrenuto socijalnoj pravičnosti prema starima, kao što je to u okruženju. Obaveza institucija je da pomognu javnim ustanovama koje se brinu o starima, da bismo bili humano društvo”, poručio je Rakulj u pauzi okruglog stola o temi “Iskustva i trenutno stanje u smještaju i zbrinjavanju starih lica – kvalitet usluga i način formiranja cijena”.
On je pozdravio organizovanje današnjeg okruglog stola, ističući da je krajnje vrijeme da se počne rješavati problem zbrinjavanja starih, posebno u uslovima gdje je došlo do raslojavanja porodica, gdje djeca ne brinu o svojim roditeljima i gdje se moraju otvarati novi kapaciteti za smještaj starih lica.
Direktor Doma penzionera Banjaluka Ilija Vujičić rekao je da su cijene smještaja u ovoj javnoj ustanovi od 850 do 1.250 KM realne tržišne cijene, jer stanovnici ovog doma sami plaćaju sve troškove, napominjući da bi ova ustanova, kada bi cijene bile ispod ekonomske, morala tražiti pomoćna sredstva.
On je dodao da je Dom penzionera podigao kredit od 300.000 KM za nabavku energenata za sezonu grijanja i hranu.
Vujičić je pojasnio da mu je iz Inspektorata rada rečeno da je prve radnike ova javna ustanova mogla da primi i bez raspisanog konkursa, dodavši da su gotovo svi radnici zaposleni posredstvom Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.
Trenutno je, dodao je on, 31 radnik zaposlen u Domu u kojem se nalaze 23 korisnika, a kapacitet ustanove je 250 mjesta.
“Medijska hajka u posljednjih mjesec dana potpuno je ugrozila održivost ovog objekta. Imamo 25 penzionera koji su uzeli ugovore od Doma penzionera, ali zbog nekih pisanja novina čekaju sa potpisivanjem jer očekuju da će doći do smanjenja cijena”, tvrdi Vujičić, dodajući da će, ako se ovakva situacija nastavi, ponuditi ostavku resornom ministarstvu.
Pomoćnik ministra rada i boračko–invalidske zaštite Republike Srpske Mira Vasić rekla je da bi ova javna ustanova do kraja novembra trebalo da dobije upotrebnu dozvolu, te da je na osnovu izvještaja inspekcije, koju je Ministarstvo uputilo u Dom, ustanovljeno da nema značajnih primjedbi na njihov rad.
Direktor Doma penzionera Trebinje Dara Cvijetić rekla je da se cijene u ovom domu iznose od 600 do 680 KM i da su formirane uzimajući u obzir materijalne troškove, ukupne troškove poslovanja i bruto platu 40 zaposlenih.
“Od Vlade Srpske dobijamo godišnji grant od 80.000 KM koji pokriva dio troškova lož ulja”, navela je Cvijetićeva i dodala da ovaj dom trenutno ima 112 stanara, čime je popunjen raspoloživi kapacitet.
Direktor Gerontološkog centra Novi Sad Dragan Milošević rekao je da se cijene u ovom centru kreću od 240 do 420 evra, ali da to nije puna ekonomska cijena, jer ovakve centre u Srbiji dijelom finansiraju resorno ministarstvo, lokalna uprava, te još neke ustanove.
“Ovu cijenu u Srbiji određuje Ministarstvo za rad i socijalnu politku i nju sebi može priuštiti solidan broj penzionera”, ocijenio je Milošević.
Penzioner iz Banjaluke Desa Petković rekla je da ne može sebi priuštiti boravak u Domu penzionera, jer bi za mjesec stanovanja u njemu morala izdvojiti skoro tri penzije. Ona je dodala da bi Vlada trebalo da da doprinos i u cijeni smještaja u ovom domu, kao što pomaže i sva javna preduzeća. Srna