SREBRENICA, Zamjenik načelnika opštine Srebrenica Biljana Rakić izrazila je skeptičnost u rezultate četvrte faze projekta obnove regije Srebrenica, ukoliko UNDP, koji realizuje taj projekat, ne ostvari bolju saradnju sa opštinama i nastavi dosadašnju praksu netransparentnog rada.
Prije tri dana u Banjaluci je objavljen početak četvrte faze projekta obnove srebreničke regije, koji će trajati do 2016. godine, zahvaljujući finansijskim sredstvima Vlade Holandije od 3,5 miliona evra.
Ovaj projekat se, osim Srebrenice, odnosi i na opštine Bratunac i Milići, a njegovu prvu fazu UNDP počeo je 2003. godine.
Rakićeva je rekla da će se četvrta faza projekta u najvećoj mjeri odnositi na razvoj poljoprivrede, ulaganja u proširivanje i dalji razvoj mljekarstva, voćarstva i ovčarstva na ovom području, što ima za cilj unapređenje ekonomskog razvoja, privatnog sektora i javno-privatnog partnerstva.
Ona je pozvala UNDP da ostvari bolju saradnju sa lokalnim zajednicama i njihovim stručnim službama za određene oblasti, da bi se uradile i ažurirale baze podataka o poljoprivrednim resursima, dosadašnjim ulaganjima i donacijama, koje su pojedina domaćinstva dobila od raznih međunarodnih i domaćih donatora, što treba da bude podloga za dalje planiranje i ulaganje.
Rakićeva je istakla da su mnoge dosadašnje donacije UNDP-a i drugih organizacija zloupotrijebljene, da zbog malverzacija mnoga ulaganja nisu dala nikakve rezultate i da postoji sumnja u korupciju u nekim slučajevima prilikom odabira korisnika donacija.
Prema njenim saznanjima, bez saradnje sa opštinskim službama, UNDP je prošle sedmice podijelio 16.000 sadnica šljive i određenu količinu tih sadnica pojedinci su istog dana prodavali na bratunačkoj pijaci za jednu marku po komadu.
“Da bi se spriječile takve pojave, a pojedinci koji zloupotrijebe donacije sankcionisali i onemogućili da ponovo dobiju neku vrstu pomoći, potrebno je ostvariti koordinaciju i voditi preciznu evidenciju korisnika raznih vrsta podsticaja i rezultata koje postižu”, smatra Rakićeva.
Ona ističe da bi se time obezbijedila potpuna javnost rada, malverzacije svele na minimum, i postigli znatno bolji efekti projekta.
“Pomoć za razvoj i donacije treba da dobiju oni koji zaista rade i ulažu, a ne oni koji tu pomoć zloupotrebljavaju i traže novu, a doniranu stoku, sadnice, sjemena ili mehanizaciju prodaju po cijenama znatno nižim od tržišnih”, zaključila je Rakićeva. Srna