SARAJEVO, Organizaciona jedinica Rajfajzen bank internešenal AG “Rajfajzen istraživanje” /Raiffeisen RESEARCH/, nakon britanskog referenduma o izlasku iz EU, smanjila je predviđanja rasta bruto domaćeg proizvoda /BDP/ Velike Britanije za 2017. i 2018. sa 1,7 odsto za svaku godinu na jedano odsto i 0,9 odsto.
Kad je riječ o evrozoni, stopa rasta je smanjena za 0,2 procentna boda za obje godine na 1,5 procenata i 1,7 procenata, a takođe će i zemlje članice EU u srednjoj i istočnoj Evropi osjetiti posljedice, saopšteno je iz Rajfajzen banke BiH.
Glavni analitičar “Rajfajzen istraživanja” Peter Brezinšek rekao je na prezentaciji strategija ove organizacione jedinice za srednju i istočnu Evropu u Beču da će posljedice Breksita biti više političke, nego ekonomske.
“S obzirom na to da je još teško predvidjeti posljedice `Breksita`, na finansijskim tržištima vladaće averzija prema riziku. To znači da će se kamatne stope i prinosi od državnih obveznica zadržati na rekordno niskom nivou duži vremenski period. Na tržištima kapitala doći će do veće volatilnosti, ali ne očekujemo dalje prodaje”, istakao je Brezinšek.
Prema njegovim riječima, Velika Britanija vjerovatno više neće učestvovati u kreiranju budžeta Unije, odnosno vršiti neto uplate, ili će vršiti manje uplate po osnovu članstva u Evropskoj ekonomskoj zajednici počevši od 2019. godine.
On smatra da će ovo, srednjoročno gledano, negativno uticati na Poljsku, Mađarsku i Rumuniju, koje primaju velike neto iznose iz tih platnih transfera, a takođe može doći i do pada investicija zbog neizvjesnosti situacije.
“Proširenje EU više nije proizvod koji se lako prodaje, te pregovori sa zemljama kandidatima iz centralne i istočne Evrope vjerovatno neće biti završeni do 2020. godine”, rekao je Brezinšek, dodavši da bi ukupne ekonomske posljedice Breksita u zemljama centralne i jugoistočne Evrope trebalo da budu umjerene, imajući u vidu solidne temelje i ograničene makro-finansijske debalanse. Srna