DAVOS, Generalni direktor Međunarodne organizacije rada /ILO/ Gaj Rajder upozorio je na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu da ne može biti istinskog privrednog rasta bez radnih mjesta, naglašavajući hitnu potrebu da se riješi pitanje nezaposlenosti.
Na pitanje o povezanosti radnih mjesta i rasta – odnosno ako nema posla, privreda ne može da raste i ako privreda ne može da raste onda ona ne može da otvara nova radna mjesta – Rajder je rekao da “ta jednostavna logika očigledno nije jasna zakonodavcima koji su pokrenuli mjere štednje u Evropi da bi riješili finansijsku krizu”.
“Da ste to rekli i da ste bili saslušani prije tri ili četiri godine možda biste bili u stanju da donekle izbjegnete aktuelnu nezaposlenost”, rekao je on tokom panel diskusije na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Prema njegovima riječima, to nije jedini element “oboljele ekonomije” sa kojom se suočavamo, ali je njen suštinski centar, objavljeno je na sajtu ILO.
Govoreći o stopi nezaposlesnosti u Španiji, koja je dostigla rekordnih 26 odsto, Rajder je rekao da su ti podaci apsolutno užasni i da se ne vidi nikakvo svjetlo.
“Ali, moram da naglasim da smo svi, razumljivo, fokusirani na problem Španije, a u isto vrijeme i dalje se suočavamo sa globalnom krizom u oblasti zapošljavanja”, rekao je on.
Rajder je upozorio da se čini da intenzitet finansijske krize pomalo jenjava, ali da oblast zapošljavanja i radnih mjesta daju potpuno drugačije signale.
“Izgubili smo više od četiri miliona radnih mjesta – znači dodatnih četiri miliona nezaposlenih u 2012. Za 2013. to znači dodatnih pet miliona i to se tako nastavlja. Ne vidi se svjetlo na kraju tunela”, rekao je on.
Rajder je tu tematiku istakao u intervjuu ranije datom za televiziju “Skaj njuz”.
“Mislim da ne treba previše brzo da mislimo da je kriza gotova. Za ljude koji čekaju u redu za posao kriza je i dalje prisutna, a red postaje sve duži”, rekao je generalni direktor Međunarodne organizacije rada.
Učesnici panel-diskusije, uključujući malezijskog premijera Nadžiba Razaka i Džima Hagemana Snabea iz njemačke kompanije za razvoj softvera “SAP”, saglasili su se da privatni sektor treba da investira u obrazovanje kako bi se riješio problem zanimanja, odnosno neusaglašanesti potražnje i ponude u tom smislu.
Tehnološke promjene “zahtijevaće nove vještine”, rekao je Rajder, dodajući da firme treba da odigraju svoju ulogu u obuci ljudi.
“Efikasne politike su one koje kombinuju formalno obrazovanje i radno iskustvo, odnosno to je ta stara ideja pripravničkog staža”, rekao je Gaj Rajder.
Prema njegovim riječima, potrebni su međunarodni sporazumi koji će olakšati migraciju lica koja traže posao.
Rajder je istakao da je kriza iznjedrila znatne promjene u smislu mobilnosti radne snage, ilustrujući to primjerom Španaca koji traže posao širom Evrope i u Latinskoj Americi, i Portugalaca koji nalaze posao u Angoli.