SARAJEVO, Delegat HDZ-a 1990 u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Martin Raguž izjavio je danas u Sarajevu da niko nema pravo da dovodi u pitanje rad institucija BiH i da bi jedno od rješenja ubuduće moglo da bude redefinisanje režima upravljanja radom institucija BiH, što se može riješiti formiranjem distrikta u Sarajevu koji bi štitio prava zakonodavne i izvršne vlasti na nivou BiH.
“To se više nikada u BiH ne smije ponoviti. Razumijem razloge građana za nezadovoljstvo i ne želim bježati od te vrste odgovornosti. Mi moramo raditi i odgovornije i bolje, i to ću uvijek isticati. Međutim, taj dan `talačkom krizom` osujećen je i spriječen rad institucija BiH. Ni to se ne smije više ponoviti”, rekao je Raguž na sjednici Doma naroda.
Govoreći o sadržaju informacija o bezbjednosti institucija BiH o kojima danas raspravlja Dom naroda, Raguž je istakao da protesti od 5. do 7. juna u Sarajevu niti su bili najavljeni prema zakonu, niti je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela znala ko je organizator protesta.
Raguž je zatražio posebnu sjednicu parlamenta BiH, inicirajući raspravu o radu institucija BiH, za koje smatra da treba da rade nesmetano i u skladu sa zakonom, pri čemu je predložio formiranje distrikta Sarajevo.
Delegat SNSD-a u Domu naroda Krstan Simić, takođe, se založio za redefinisanje statusa i odnosa prema institucijama na nivou BiH.
On je otvorio i pitanje nadležnosti nad policijama u BiH, te istakao političke pritiske na rad policije, posebno u Federaciji BiH.
Prema njegovim riječima, ni u jednom budućem slučaju ne treba građanima osporiti demokratsko pravo da iskažu nezadovoljstvo, ali sve to se mora dešavati u skladu sa zakonom.
Delegat HDZ-a BiH Borjana Krišto ocijenila je da su građanski protesti pred parlamentom BiH, u javnosti popularni kao “talačka kriza”, bili apsolutno van zakona.
Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH raspravljaju danas u Sarajevu, po prvi put nakon “talačke krize”, o informacijama o bezbjednosti rada u institucijama BiH, dostavljene povodom protesta održanih od 5. do 7. juna u Sarajevu.
Predstavnički dom parlamenta na sjednici 8. jula obavio je raspravu o ovom pitanju, a prijedlozi zaključaka biće dostavljeni Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost na izjašnjavanje.
Demonstranti koji su tražili usvajanje zakona o jedinstvenom matičnom broju 6. i 7. juna držali su 18 časova pod blokadom hiljadu i po ljudi u Parlamentarnoj skupštini i Zgradi prijateljstva, među kojima su bili zaposleni, poslanici, ministri, strani građani, te novinari.
Od nadležnih institucija BiH, Federacije BiH i Kantona Sarajevo, parlament je tražio da dostave informaciju o ovim događajima.