BROD – Rafinerija nafte Brod, pravni sljednik Rafinerije nafte Bosanski Brod, traži nekretnine i desetine hiljada metara kvadratnih zemljišta na području Ploča i Rogotina.
Riječ je o terminalu tekućih tereta u Slobodnoj zoni Luke Ploče na površini od 150.000 m2, vezu za tankere, pretakalištu autocisterni, punilištu vagona, cestovnim i željezničkim prometnicama, armiranobetonskim spremnicima ukupnog kapaciteta 81.250.000 m3 s pratećim objektima.
U Rogotinu traže 79.000 m2 zemljišta na području brda Trovra. U tužbi podnesenoj prije godinu i po dana tvrde kako je Rafinerija nafte Bosanski Brod bila nositelj prava korištenja nekretnine od 1966. godine do nove izmjere i formiranja zemljišne knjige za k.o. Rogotin.
Krajem jula 1991. stupio je na snagu Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji propisuje kako vlasnik poljoprivrednog zemljišta u društvenom vlasništvu postaje RH. Stoga je Trgovački sud u Dubrovniku odbio zahtjev Rafinerije nafte Brod, kojoj još preostaje žalba Visokom trgovačkom sudu.
Nekretnine u luci Ploče
Kada je riječ o Slobodnoj zoni u Luci Ploče, Rafinerija nafte Brod podnijela je u martu ove godine Županijskom državnom odvjetništvu u Dubrovniku zahtjev za mirno rješenje spora protiv RH. Dubrovački vjesnik piše kako je to, ustvari, preduvjet za tužbu.Rafinerija nafte Brod poziva se na Ugovor o udruživanju sredstava sklopljen 1976. godine za “izgradnju postrojenja za pretovar, uskladištenje i otpremu nafte, naftnih derivata, lužina i ostalih tekućih roba i o njihovom korištenju” između Energoinvestovih OOUR-a Energopetrol Sarajevo, Rafinerija nafte Bosanski Brod i Tvornica Glinice Mostar.
Tvrde kako je visina uloga nekadašnje pravne osobe – Rafinerija nafte Bosanski Brod u ukupnoj investiciji 23,5%, te su sukladno ugovoru ostala trajno vlasništvo ulagača.
U Lučkoj upravi Ploče smatraju kako nema pravne osnove za ovaj zahtjev. manager.ba
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Od Hrvata da neko dobije nazad nešto svoje to je nemoguće i to sve prolazi, a oni naravno znaju da traže svoje i dobijaju svoje nazad, a i dozvoljeno im je da kupuju po ex-yu druge kompanije….
Sva imovina iz podbilansa odnosno van granica BiH pripada entitetima u ovom slučaju republici Srpskoj. Po dejtonskom sporazumu određenom aneksu sva imovna-potraživanja kao i obaveze van granice države u kojoj se emitent nalazi pripada entitetu državi u kojoj se emitent nalazi. Znači sve pripada Republici Srpskoj i potraživanja i imovina a i obaveze koje firme imaju prema van.
Zavisi sta je u ugovoru o privatizaciji. Kako znas da nije ugovorom prodato Rusima i imovina rafinerije iz podbilansa ?