BEOGRAD, Telenor jeste veliki operator, ali i veliki i mali operatori moraju da poštuju zakon, kaže predsjednik Upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović.
On objašnjava da zakon kaže da RATEL ne može da odlučuje o ugovoru koji je na snazi.
U rješavanju problema oko zakupa infrastrukture između Telenora i Telekoma bavili smo se pravima koja je Telenor dobio sa licencom za fiksnu telefoniju, a ugovor zbog kojeg su nas tužili postoji već nekoliko godina i nije dio licence.
“Zato diskusiju koja se povodom tužbe povela u javnosti vidim kao direktan pritisak na Agenciju pred donošenje odluka o ostalim nerješenim pitanjima, prije svega o raspetljavanju lokalne petlje”, kaže Radunović reagujući na tvrdnje čelnika Telenora da su diskriminisani jer regulatorna agencija nije donijela odluku o smanjenju naknade za terminaciju poziva iz Telenorove mobilne mreže u Telekomovu fiksnu.
Telenor se žali jer, primjera radi, sada plaća tri puta više novca za povezivanje sa fiksnom mrežom Telekoma nego sa mrežom Oriona. Ugovor koji je za Telenor sada sporan potpisan je sa Telekomom još 2007. godine, kada je norveška kompanija počinjala da radi u Srbiji.
Sada smatraju da bi trebalo da bude promjenjen, ali dominantni državni operator to ne želi pa u Telenoru očekuju od RATEL-a da kao regulatorno tijelo propiše nove, niže cijene.
Dok se u Telenoru pozivaju na član 48. Zakona o telekomunikacijama koji zabranjuje diskriminaciju operatora, Radunović podsjeća na član 47. koji propisuje da RATEL odlučuje samo kada operatori ne mogu da se dogovore o ugovoru, a ne o ugovorima koji su na snazi.
„Telenor ima ugovor sa Telekomom koji je važeći i dok ga ne raskinu RATEL o tome neće odlučivati. Tek su se sad sjetili da su diskriminisani. Ne mogu da diskutujem da li je neko diskriminisan. Kada raskinu taj ugovor i napišu nam da su diskriminisani, onda ćemo se baviti tim slučajem. Zašto su do sada radili po tom ugovoru. Zato što su imali interes da tako rade i sigurno nisu bili u minusu. Ako sada nemaju interes neka raskinu ugovor i neka se žale“, ističe Radunović.
Izvršni direktor korporativnih poslova Telenora Goran Vasić izjavio je da ta kompanija nije mogla ranije da se žali RATEL-u na ugovor jer je i regulatorno tijelo počelo da radi u vrijeme potpisivanja ugovora i u kompaniji su procjenili da tužbom tada ne bi ništa postigli. Radunović tvrdi da to nije tačno i da Agencija postoji već pet godina pa je mogla da riješava tužbu.
Vasić je podsjetio i da je pitanje ugovora o terminaciji poziva između Telenorove mobilne mreže i Telekomove fiksne mreže pomenuto u okviru razgovora o zakupu infrastrukture dominantnog operatora radi početka rada u fiksnoj telefoniji, ali da je RATEL od tada tri puta odlučio da moraju da primjenjuju postojeći ugovor.
Radunović na to odgovara da je regulatorna agencija u odgovoru Telenoru samo prepisala odredbe iz postojećeg ugovora iz 2007. jer on nije dio paketa ugovora koji se tiču licence za fiksnu telefoniju pa nije mogla ni da donosi odluku.
U istoj situaciji kao Telenor nalazi se i Vip mobajl koji takođe mora da plaća tri puta više novca za pozive njegovih korisnika ka korisnicima fiksne mreže Telekoma nego ka korisnicima Oriona i, u budućnosti, fiksne mreže Telenora.
Međutim, član UO Vipa Darko Parun kaže da se ta kompanija neće pridružiti Telenoru u tužbi protiv RATEL-a. “Ukoliko sud odluči u korist Telenora očekujemo da po automatizmu budu umanjene naknade koje i mi plaćamo Telekomu. Ako se to ne bi dogodilo onda bismo i mi morali da tužimo RATEL”, naglašava Parun.
Prema njegovom mišljenju, fiksne mreže Oriona i Telenora su diskriminisane jer će dobijati manje novca od mobilnih operatora nego fiksna mreža Telekoma.
“Sa oba nova operatora fiksne telefonije smo potpisali ugovore koji regulišu naknade koje im plaćamo za pozive iz naše mobilne mreže ka njihovim fiksnim. Međutim, te cijene su bitno manje nego što plaćamo Telekomu za pozive ka njegovoj fiksnoj mreži. Te naknade bi trebalo da budu ujednačene. Pogotovo novi operatori ne bi trebalo da budu diskriminisani u odnosu na dominantnog operatora”, smatra Parun.
“Praksa je takva da kad na tržište uđe nova kompanija sa velikim investicijama država je subvencioniše na taj način što joj omogućava da ubire veće naknade od postojećeg operatora kako bi brže zauzela određeni tržišni udio. Tek kada dostigne 10 do 15 odsto tržišta naknade se mijenjaju. U ovom slučaju naknade koje će uzimati fiksne mreže Oriona i Telenora trebalo bi da budu više od onih koje uzima Telekom, a zapravo je obrnuta situacija i to je nelogično. Ako ne mogu da budu više onda bi bar trebalo da budu ujednačene”, dodaje on.
Telenor neće dobiti na sudu
“Sada ćemo morati da čekamo da sud riješi stvar, ali sud neće odlučiti u korist Telenora jer smo tokom donošenja odluka riješavali probleme oko licence za fiksnu telefoniju, a ne ugovor između Telenora i Telekoma koji su zaključili nekoliko godina ranije”, ističe Radunović.
Ne štitimo Telekom
“Tačno je da sve mobilne mreže ne plaćaju iste cijene terminacije poziva u fiksne mreže, ali ne može RATEL da nameće visinu naknade ako dvije kompanije imaju ugovor koji to pitanje reguliše. Jednostavno, nemamo papir na kojem piše da je Telenor nezadovoljan da bismo nešto riješavali”, zaključuje Radunović i dodaje da takav stav ne predstavlja zaštitu Telekoma već rad po zakonu. Danas