SARAJEVO, Zamjenik ministra pravde BiH Srđan Radulj rekao je da će zakonom o štrajku zaposlenih u institucijama BiH biti regulisano pitanje prava na štrajk, procedure kojim se ovo pravo ostvaruje, kao i obaveza o minimumu procesa rada koji mora biti postignut.
Uoči održavanja sastanka interesorne radne grupe za izradu Nacrta zakona o štrajku zaposlenih u institucijama BiH, Radulj je rekao da se i danas primjenjuje zakon o štrajku iz zakonodavstva bivše SFRJ.
On je podsjetio da je prošle godine potpisan protokol između Savjeta ministara BiH i Reprezentativnog sindikata državnih i policijskih službenika i zaposlenih u institucijama BiH, kojim su regulisana mnoga pitanja.
Prema njegovim riječima, sada je došlo na red formiranje radne grupe i izrada zakona o štrajku koji bi trebalo da bude brzo završen, nakon čega će ista radna grupa pristupiti izradi nacrta kolektivnog ugovora o pravima zaposlenim u institucijama BiH.
Radulj nije mogao precizirati kada će Nacrt biti upućen Savjetu ministara, dodajući da je ostavljen period od šest mjeseci kako bi radna grupa imala dovoljno vremena da se adekvatno pripremi i sagleda sva uporedna rješenja na Balkanu i drugim zemljama zapadne Evrope.
On je naveo da je socijalni dijalog, koji će se voditi u narednom periodu, preporuka Konvencije međunarodne organizacije rada koju je ratifikovala BiH.
“Na izradi zakona imaćemo i podršku međunarodnih eksperata, koji su se i sami javili da pruže punu podršku i iskustvo koje su imali pri izradi ovog zakona u regionu”, izjavio je Radulj novinarima.
Predsjednik Reprezentativnog sindikata Juro Bilić rekao je da će ovim zakonom o štrajku zaposleni u zajedničkim institucijama BiH dobiti uporište za ostvarivanje svojih radnih prava, te da je ispoštovano sve što je dogovoreno i potpisano sa Savjetom ministara BiH.
“Imaćemo zakon o štrajku koji će regulisati način na koji mi možemo štrajkovati i dati nam zakonsku osnovu da to možemo da radimo i, naravno, kolektivni ugovor koji je ustav svakog sindikata”, istakao je Bilić. Srna