BANJALUKA, Izmjene Zakona o bankama, koje podrazumijevaju ugovore između korisnika kredita i žiranata, poskupiće troškove kredita, dok će banke biti prinuđene da traže veće učešće dužnika u finansiranju stambenih kredita, što će uticati na smanjenje kreditne tražnje u Republici Srpskoj, ocijenio je direktor Nove banke Banjaluka Milan Radović.
Radović je rekao da će povećanje učešća dužnika u finansiranju kredita otežati i rješavanje stambenog pitanja određenih kategorija ljudi, jer su do sada banke davale i 90 odsto iznosa kredita ili čak i više ukoliko postoji dobar jemac.
On je dodao da će se sada smanjiti broj žiranata i da će orijentacija sve više biti usmjerena na novu vrstu hipotekarnih kredita. “To će, naravno, smanjiti kreditnu tražnju, jer banke neće kreditirati klijente koji ne mogu obezbijediti 20 do 30 odsto učešća, ali to će biti normativ koji ćemo morati održavati kako bismo osigurali što kvalitetniju naplatu i u krajnjoj instanci kvalitetniji kolateral”, rekao je Radović.
Prema njegovim riječima, Nova banka do sada nije imala pritužbi građana u vezi sa ugovornim odredbama potrošačkih kredita.
“Pripremili smo se da sa implementacijom zakonskih izmjena počnemo 1. marta. Međutim, prilikom priprema izmjena Zakona u Ministarstvu finansija, banke su dale svoje primjedbe od kojih većina nije bila prihvaćena, jer se Zakon usvojio po ugledu na okruženje”, precizirao je Radović.
Izmjene Zakona o bankama, koje su stupile na snagu 1. decembra prošle godine, zbog utvrđenog prelaznog perioda za usklađivanje akata, moraće da se primjenjuju najkasnije od 1. juna ove godine. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ne brinite Radoviću, vaša dobit neće biti ugrožena.