ISTOČNO SARAJEVO, Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Vinko Radovanović ističe da su u protekloj godini, uprkos ekonomskoj krizi, uspjeli da održe stabilnost budžeta grada, koji je ostvaren u iznosu od 110 odsto i da su svi budžetski korisnici dobili predviđena sredstva.
Radovanović je rekao da su i za ovu godinu planirali skoro isti budžet u iznosu oko osam miliona maraka, s tim da će, ako se uključi kredit od četiri miliona maraka, budžet iznositi 12 miliona KM. On je naglasio da je Evropska investiciona banka, putem Investicione razvojne banke /IRB/, gradu Istočno Sarajevo odobrila kredit u iznosu od četiri miliona KM po povoljnim uslovima i nada se da će u naredna dva mjeseca kredit biti realizovan.
“Ova sredstva su namijenjena za završetak administrativnog centra grada i u toku je priprema tendera koji će biti objavljen narednih dana za izbor novog izvođača radova za završetak druge faze, što podrazumijeva završetak zgrade”, istakao je Radovanović i dodao da je otvaranje tenderske dokumentacije 20. januara.
Prema njegovim riječima, do sada je u zgradu administrativnog centra, nekadašnju zgradu “Telekoma” koju je Vlada Republike Srpske dodijelila gradu, utrošeno oko 600.000 KM, a na čekanju je još oko 500.000 KM namijenjenih za završetak prve faze. “Paralelno radimo ta dva posla – kredit i tender i nadamo se da će za dva mjeseca biti nastavljeni radovi i da će u ovoj godini zgrada biti završena”, rekao je on.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva naglašava da je, osim stabilnosti budžeta u prošloj godini, značajno da je ova administracija na neki način učvrstila i poziciju grada Istočno Sarajevo i na lokalnom i međunarodnom nivou.
“Grad Istočno Sarajevo je u posljednje vrijeme prepoznat i cijenjen kao partner i u Federaciji BiH i gradu Sarajevu, tako da su naši napori urodili plodom da učvrstimo i stabilizujemo poziciju grada Istočnog Sarajeva“, istakao je on i podsjetio da su dva grada imala nekoliko zajedničkih projekata.
“Onog momenta kada su nas prihvatili kao ravnopravnog partnera u ostvarivanju zajedničkih interesa mi smo odgovorili pozitivno i zajednički smo dobili organizaciju Zimskog festivala mladih 2017. godine, ušli u realizaciju projekta `Trebević`, gdje pokušavamo da revitalizujemo ovu olimpijsku planinu”, rekao je Radovanović.
On je podsjetio da je grad Sarajevo dobio sredstva za obnovu trebevićke žičare, a grad Istočno Sarajevo će u saradnji sa opštinom Istočni Stari Grad revitalizovati sve sportske i ugostiteljske sadržaje na Trebeviću koji pripadaju opštini Istočni Stari Grad i na taj način pomoći razvoj ove opštine i samog grada.
Što se tiče bolnice Kasindo, gradonačelnik je podsjetio da je Skupština grada Istočno Sarajevo na početku protekle godine donijela Odluku da sve sjednice Skupštine počinju tačkom dnevnog reda – realizacija zaključaka o izgradnji bolnice.
“Situacija u bolnici Kasindo je veoma teška i uslovi za liječenje pacijenata su nikakvi, tako da je Skupština grada odlučila da permanentnim praćenjem stanja i aktivnostima da svoj doprinos u što bržem rješavanju tog problema”, istakao je on i dodao da Vlada Republike Srpske, iako je Skupština grada tražila, nikada nije donijela odluku o gradnji bolnice u Kasindolu.
Radovanović je rekao da će Skupština grada istrajati na tome, jer bez odluke o gradnji bolnice u Kasindolu nema ni izgradnje. Kako je naveo, ponovo je pokrenuta priča o rekonstrukciji paviljona “Srbija”, ali još ništa nije urađeno i posljednja informacija je da bi narednih dana trebalo da bude raspisan tender za izgradnju “Srbije”.
Ni rekonstrukcija paviljona “Srbija” neće riješiti problem bolnice u Kasindolu, pa se mora uraditi dodatni dio, a ako ne bude rekonstrukcije “Srbije” – onda se mora graditi kompletna bolnica.
Govoreći o boračkoj populaciji, gradonačelnik Radovanović je podsjetio da su u 2011. godini realizovane i dvije odluke Skupštine grada o reprogramu kreditnog zaduženja borcima prve i druge kategorije, tako da im je rok otplate kredita produžen na 15 godina, dok je porodicama poginulih boraca otpisan dug po osnovu kreditnog zaduženja za građevinski materijal, a dio uplaćenih sredstava vraćen.
Radovanović je rekao da su Strategijom razvoja grada definisani i prioriteti, a među prvima je turizam, jer je to jedan od najvećih resursa u ovom gradu – Jahorina, Trebević, Romanija, a ne treba zaboraviti i ostale resurse, potencijale i proizvode koje će grad afirmisati.
“U ovoj godini je planirano da se uradi i strategija razvoja industrijskih zona u gradu Istočno Sarajevo, jer je to malo i haotično zato što je svaka opština u sastavu grada to radila za sebe“, pojasnio je Radovanović i dodao da to treba planirati na nivou grada u mjeri u kojoj se može, jer grad nema veliku nadležnost za pomoć u privredi. Srna