BEOGRAD, Direktor Poreske uprave Srbije Dragutin Radosavljević izjavio je danas da najavljeni štrajk zaposlenih u toj instituciji neće uspjeti i da je moguće da se radi o vrsti političkog pritiska koji organizuju pojedinci iz sindikata.
“Prema informacijama koje imam niko nije zainteresovan za štrajk. To je jedna mala grupa ljudi koja vodi sindikat u Poreskoj upravi, a sklon sam da pomislim da se radi i o vidu političkog pritiska”, kazao je on na konferenciji za novinare.
Radosavljević je dodao da je moguće da su u predizbornim mjesecima “proradili određeni politički apetiti kod pojedinaca” koji na taj način žele da dovedu u “nestabilnu situaciju Poresku upravu kao najvitalniji dio državne administracije”.
Jedinstvena organizacija sindikata Poreske uprave najavila je da će 2. februara organizovati generalni štrajk od 7.30 do 15.30 u svakoj organizacionoj jedinici Poreske uprave.
Zahtjevi zaposlenih u Poreskoj upravi su poštovanje Pravilnika o zaradama, hitna izmjena budžeta Poreske uprave, koji je za 2012. godinu smanjen za milijardu i 70 miliona dinara, nova sistematizacija radnih mjesta, davanje istih prava koje imaju zaposleni u MUP Srbije i isplata božićnih nagrada zaposlenima.
Radosavljević je demantovao i navode sindikata da će zaposlenima biti smanjene plate za 25 odsto i da će biti otpuštanja.
“Tokom 2012. sredstva za plate su obezbijeđena, a sva radna mjesta su zagarantovana”, kazao je on, podsjećajući da je u Poreskoj upravi zaposleno oko 7.000 ljudi.
Radosavljević je kazao da u Poreskoj upravi svi zaposleni imaju redovne plate, odnosno da se 5. u mjesecu isplaćuju akontacije, a 20. zarade za prethodni mjesec.
“Do sada nikada nije bilo kašnjenja ni jednog sata, kamoli dana”, rekao je on i naveo da takva zarada vrijedi “realno više za 10 odsto” zbog svoje urednosti u isplati, odnosno zato što zaposleni, ukoliko im je potrebno, lakše mogu da se zaduže.
Radosavljević je precizirao da je prosječna zarada zaposlenog sa srednjom stručnom spremom u Poreskoj upravi 29.886 dinara, sa višom stručnom spremom 36.370 dinara, a sa visokom 57.973 dinara.
“Prosjek primanja u Poreskoj upravi je 46.420 dinara, što je za 3.900 dinara više od republičkog prosjeka”, naveo je on.
On je dodao da Poreska uprava ne može da izađe u susret zahtjevima sindikata da zaposlenima isplati po 30.000 dinara kao nagradu za rad u toj instituciji.
“To bi bio udar na budžet i krajnje nerealno s obzirom na ekonomsku situaciju u kojoj se svi nalazimo i u odnosu na zaposlene u svim drugim sektorima”, rekao je on.
Radosavljević je ponovio da zaposleni nemaju nijedan razlog za štrajk.
Dodao je da po Zakonu o štrajku oni ne smiju da štrajkuju, ali im Kolektivni ugovor to dozvoljava u određenim granicama.
Direktor Poreske uprave je od svih zaposlenih tražio da se izjasne o štrajku kako bi se organizovao proces rada u filijalama.
“Po informacijama koje imam sa terena štrajk neće uspjeti”, ponovio je on i dodao da će rad Poreske uprave biti organizovan tako da građani ne osjete bilo kakve zastoje u njenom funkcionisanju. Beta