BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je da bi se, ako izostane stendbaj-aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, morali tražiti izvori sredstava koji nisu planirani ovogodišnjim budžetom.
Radojičić je naglasio da je Srpska izvršila obaveze i da se u ovom momentu očekuje da Parlament Federacije BiH usvoji potrebni zakon koji je u proceduri.
“U slučaju da ne bude usvajanja tog zakona, oba entiteta bi imala određene finansijske poteškoće, jer se taj aranžman i odnosi na entitetske budžete”, rekao je Radojičić novinarima.
On je naglasio da je u posljednje vrijeme bilo razgovora u vrhu Srpske o tome šta ako bi aranžman sa MMF-om bio zaustavljen, dodajući da se u Vladi Srpske razmatra i ta nepovoljna varijanta.
Radojičić je istakao da postojeće aukcije trezorskih zapisa u Srpskoj ne treba vezivati sa varijantama koje se razmatraju u slučaju izostanka aranžmana sa MMF-om, jer je to planirana aktivnost.
“Ukoliko ne bi bilo stendbaj-aranžmana, onda bi se morali tražiti oni izvori koji nisu planirani ovogodišnjim budžetom. A šta su alternative – to je poznato, potrošnja, poreske politike, politike zaduživanja i u tim gabaritima se traže varijante”, naveo je Radojičić.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Fehim Škaljić izjavio je danas da se stendbaj-aranžman sa MMF-om odnosi na cijelu BiH i da je u ovom trenutku zastoj njegove realizacije u FBiH.
“Kako bi se to izbjeglo, zakazao sam sjednicu federalnog Parlamenta za 12. april sa namjerom da se donese zakon /o vojnim penzionerima/ koji će omogućiti povlačenje tranše stendbaj-aranžmana”, rekao je Škaljić.
On je istakao da će u slučaju izostanka aranžmana sa MMF-om, za koji je rekao da je “kredit da se plati kredit”, budžeti platiti ovo zaduženje.
“To će značiti da će se budžetskim korisnicima svih nivoa morati smanjiti potrošnja i to za oko 40 odsto. Takvo nešto bi imalo poražavajuću dimenziju za održavanje fiskalne stabilnosti i ugrožavalo bi penzione fondove”, istakao je Škaljić. Srna