BEOGRAD, U Nacionalnoj službi za zapošljavanje Srbije više od 70.000 ljudi, ili 8,8 odsto prijavljenih, radno mjesto čeka duže od deset godina. Među onima koji najduže čekaju posao, 45 odsto ima samo osnovnu školu, a 1,7 odsto ili oko 1.200 ljudi ima fakultet.
Na birou za zapošljavanje ima 776.354 prijavljenih, od čega je 29.531 na birou provelo između osam i deset godina, a 73.563 posao čeka u trajanju od pet do osam godina, pišu “Večernje novosti”.
Od početka godine, među onima koji su posao čekali deset godina, zaposlilo se 1.400 građana.
Srđan Andrijanić iz Nacionalne službe za zapošljavanje rekao je da u prosjeku nezaposleni sa evidencije traže posao tri i po godine, dok prosječna dužina traženja zaposlenja kod visokoobrazovanih iznosi manje od dvije godine, a lica bez kvalifikacija prosječno posao traže oko četiri i po godine.
Najčešće je riječ o onima koji ne prihvataju ponuđene poslove i programe podrške i žele da rade u struci za kojom ne postoji tražnja, a neka zanimanja su “izumrla”, kao serviseri motocikala, daktilografi, razvijači filmova u fotografskim radnjama.
I u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Srbije navode da je problem oko zaposlenosti sve veći i dodaju da im je cilj da se stopa nezaposlenosti sa sadašnjih 24,1 što prije spusti na 20 odsto, ali to će biti moguće tek kad privreda “stane na noge” (Srna)