SREMSKA MITROVICA, U prvoj inustrijskoj zoni Sremske Mitrovice, gdje su privredni objekti počeli da niču krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina prošlog vijeka, do početka privatizacije bilo je više od 5.000 radnika, a sada ih je deset puta manje, izjavio je predsjednik Opštinskog vijeća Saveza samostalnih sindikata Stevan Romakov.
Najveći broj preduzeća u toj zoni završio je u stečaju. Po broju zaposlenih, vodeća je bila industrija papira “Matroz”, koja je u stečaju već godinu dana, dok se više od 1.000 njenih radnika našlo na evidenciji Nacionalne službe zapošljavanja.
Drugi pokušaj prodaje “Matroza” iz stečaja predviđen je za 23. septembar.
U stečaju je i “Sećer plus Sefer”, kako je naziv nekadašnje šećerane od kako je privatizovana, a njenih 265 radnika takođe je na berzi rada.
Do 10. septembra znaće se da li će biti usvojen održivi program reorganizacije i revitalizacije te fabrike, ili joj preti totalni bankrot.
Nakon stečaja, bez posla je ostalo i 450 radnika Mitrovačke industrije ventila, koja je prva u Sremu bila privatizovana putem tendera, a njen većinski vlasnik postala je beogradska firma JUCIT.
Novi vlasnik fabrike, koja je izrđivala ventile za motore vodećih automobilskih kompanija, kao sto su “Audi” i “Pežo”, poslje stečaja prodao je sve mašine, tako da su hale MIV-a danas prazne.
Do privatizacije u “Mitrosu” je bilo više od 1.000 zaposlenih. Većinski vlasnik te fabrike mesa i mesnih proizvoda je sada “Svislajon Takovo”, a u njoj je tek 180 zaposlenih.
Sličnu sudbinu doživjeli su i radnici fabrike stočne hrane “Provamin” i Sremske mljekare, preduzeća koja su takđe privatizovana iz stečaja.