CIRIH, Bivši radnik švajcarske poslovnice vodeće britanske banke HSBC ukrao je podatke o 24.000 klijenata, što je uznemirilo i javnost i menadžment diva iz Londona.
Iako su podaci ukradeni prije tri godine, javnost je tek sada saznala za to, a informaciju je potvrdio i Aleksandre Celer, prvi čovjek HSBC Private Bank – švajcarskog ogranka britanske banke. Krađu je počinio bivši radnik odjeljenja za informacione tehnologije (IT) u švajcarskoj poslovnici HSBC-a, za kojeg je ustanovljeno da je francuski državljanin Herv Falsijani. Banka je objavila da su podaci nestali u razdoblju od druge polovine 2006. do prve polovine 2007. godine.
U HSBC Private Bank ističu da je približno 9.000 klijenata od navedenog broja od perioda krađe do danas zatvorilo račune, što znači da se ukradene informacije odnose na preostalih 15.000 klijenata, prenose agencije.
“Sada je neosporno da se krađa koju je počinio bivši radnik IT odjeljenja prije približno tri godine odnosi na oko 15.000 postojećih klijenata čiji su računi otvoreni u Švajcarskoj prije oktobra 2006. godine”, kazao je Celer.
U banci napominju da je riječ o manje od 20 odsto postojećeg broja njenih klijenata. Banka se izvinila klijentima, a objavila je da je tek sada shvatila prave razmjere krađe nakon što je njen bivši radnik povjerljive podatke prošle godine dostavio francuskim poreskim vlastima. U banci napominju da su kontaktirali oštećene klijente i da ne vjeruju da su ukradeni podaci omogućili ili da će u budućnosti omogućiti neovlaštenim osobama da pristupe navedenim računima. Krađa podataka, ipak, bi mogla da neke klijente izloži opasnosti potencijalne istrage poreskih vlasti. U najnovijim slučajevima krađe podataka iz banaka u Švajcarskoj i Lihtenštajnu podaci su ponuđeni vladama drugih zemalja koje pokušavaju ući u trag građanima koji izbjegavaju plaćanje poreza tako što novac drže na računima u tim zemljama, koje važe za “poreske rajeve”.
Francuska vlada je prošle godine objavila da je dobila na uvid listu od 3.000 francuskih državljana koji su klijenti HSBC-a, sastavljenu na osnovu podataka prikupljenih iz različitih izvora, uključujući i HSBC-ovog radnika kojeg su francuske vlasti identifikovale kao Falsijanija. Francuska je kasnije pristala da vrati podatke Švajcarskoj, koja je kopije značajnog dijela tih informacija dala HSBC banci početkom marta ove godine. Celer je kazao da je tek nakon toga banka mogla procijeniti prave razmjere krađe.
U banci ističu da su francuske vlasti svoje švajcarske kolege obavijestile da podaci kojima raspolažu neće biti neprimjereno korišteni. Ostaje, međutim, nejasno da li će Francuska, ipak, iskoristiti podatke za pokretanje istrage zbog utaje poreza.