BEOGRAD, Dok zaposleni u javnom sektoru već dobijaju pomoć od po pet hiljada dinara, penzioneri će po svemu sudeći, opet izvući deblji kraj.
Dok je zaposlenima u državnim službama limit za bonuse postavljen na 50.000 dinara, daleko iznad prosječne zarade, jednokratna pomoć će biti dodjeljena samo najstarijima sa penzijom nižom od prosjeka.
Država je do sada transferisala oko 165 miliona dinara od ukupno dvije milijarde predviđene za jednokratnu pomoć zaposlenima u javnom sektoru, odnosno zdravstvu, obrazovanju, policiji i vojsci i državnoj i lokalnoj administraciji. Brzina isplate zavisi od toga kada će lokalni organi, institucije i ustanove dostaviti spiskove zaposlenih čija neto plata ne prelazi 50 hiljada dinara, rečeno nam je u ministarstvu finansija.
Dogovorom sa MMF-om predviđena je isplata pomoći vrijedna 6,5 milijardi dinara i to iz dobiti koju su u prošloj godini ostvarili NBS, Telekom Srbija, PTT Srbija i Aerodrom Nikola Tesla. Prema dogovoru unutar Vlade, milijarda odlazi u najsiromašnije opštine, milijarda i po za razne vidove socijalne pomoći, dok preostale četiri na ravne časti dijele zaposleni i penzioneri.
I dok su dvije milijarde dovoljne da po pet hiljada dinara dobiju zaposleni u državnim službama koji primaju čak 16 hiljada dinara više od republičkog prosjeka, ista suma nije dovoljna da istu pomoć dobiju najstariji sa prosječnim penzijama.
Iako se penzionerima takođe obećava po pet hiljada u septembru, prosječni penzioner koji mjesečno prima oko 20 hiljada dinara ne može da se nada pomoći države. Kako nam je rekla zamjenica šefa kabineta potpredsjednika Vlade Jovana Krkobabića, Sandra Dokić, još se ne zna na kom iznosu penzije će biti postavljen limit za isplatu pomoći.
“Mi ćemo svakako uspjeti da podjelimo po 5.000 dinara onima čije su penzije ispod 15.000 dinara”, kaže ona i dodaje da će novac biti podjeljen i onima čije su penzije iznad 15.000 dinara ukoliko potpredsjednik Vlade Jovan Krkobabić obezbijedi dodatna sredstva za isplatu pomoći penzionerima.
Savjetnik premijera Srbije Jurij Bajec smatra da je podjela novca između zaposlenih i penzionera mogla biti pravednija jer da je limit za plate postavljen niže od 50 hiljada više novca bi ostalo za penzionere čija su mjesečna primanja značajno niža.
“Moje mišljenje je bilo da ta raspodjela treba da ide u korist onih kojima je najpotrebnija”, kaže Bajec i dodaje da je odluka o limitu od 50.000 dinara dogovorena sa sindikatima. On navodi da uvažava te kriterijume, ali naglašava da smatra da ta granica treba da bude još niža, odnosno na nivou prosječne plate u javnom sektoru u Srbiji.
Davanje ovogodišnjih bonusa ponovo šalje poruku da je najsigurniji posao u Srbiji i dalje državna služba. Isplatu pomoći Vlada pravda time što su u prošloj i ovoj godini plate u javnom sektoru zamrznute, ali se gubi iz vida da su istovremeno u privatnom sektoru plate smanjivane, a radnici otpuštani.
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca navodi da je početkom godine plata u javnom sektoru bila za 39 odsto veća nego u privatnom. “Treba navesti da su u posljednjih godinu i po dana, odnosno od početka krize, plate u privatnom sektoru smanjene za oko 9,6 procenata”, kaže on i dodaje da se, kada se pogleda broj otpuštenih ljudi u periodu krize, vidi da je čak oko 90 odsto njih otpušteno u privredi.
Podsjećamo da je prije odluke da dodatnih pet hiljada uz platu dobiju zaposleni u javnom sektoru koji zarađuju do 50 hiljada mjesečno, ministar ekonomije Mlađan Dinkić zastupao stav da taj bonus zaslužuju i oni sa platom od čak 80 hiljada dinara dok je ministarka finansija Diana Dragutinović izašla sa prijedlogom da je jednokratna pomoć potrebna samo onima koji zarađuju upola manje. B92