SARAJEVO, Radnici su, u većem ili manjem obimu, vlasnici stotina preduzeća u FBiH pa ipak često krivca za probleme u firmi traže u vlastima jer ne žele preuzeti odgovornost za svoj neuspjeh i ne znaju koja prava imaju, smatraju ekonomisti i sindikalci.
Među posljednjim slučajevima nezadovoljstva radnika stanjem u firmi i zahtjeva za pomoć države su “Granit” Jablanica, “Konjuh” Živinice, “Konfekcija Borac” Travnik.
Firmu “Granit” privatizovala je ortačka grupa menadžmenta i radnika i privatizacija je poništena, a firma je u stečaju.
I travnički “Borac” privatizovala je ortačka grupa menadžmenta i radnika koja nije ispunila obaveze iz kupoprodajnog ugovora i trenutno je firma u teškoj situaciji.
Radnici tih preduzeća održali su niz protesta i štrajkova zbog lošeg stanja u firmama.
Duljko Hasić, ekonomski analitičar u Vanjskotrgovinskoj komori BiH, istakao je da su radnici koji su imali vlasništvo trebali voditi brigu o preduzećima koja su kupovali za jednu-dvije KM.
“Nema osnova da okrivljuju nekog drugog i traže razloge svog neuspjeha. U većini slučajeva neopravdano se traži krivac u organima vlasti umjesto da preko Skuštine dioničara, gdje imaju uticaj, biraju sposobne upravljačke strukture koje imaju viziju da vode preduzeće naprijed. To i jeste njihova obaveza kao vlasnika i odgovornost”, dodao je Hasić.
Radnici nisu svjesni uloge šta im vlasništvo nad dionicama znači, kaže Bahto
Memsud Ćosić, predsjednik Sindikata “Granita”, rekao je da radnika niko ništa nije pitao.
“Direktor je radio što je htio. Ko se pobunio, dobio je otkaz i ljudi se nisu smjeli buniti. Radnici nisu imali nikoga u Nadzornom odboru nego je direktor postavio svoje ljude”, istakao je Ćosić.
Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, rekao je da su radnici prevareni i neinformisani i da nisu znali da im vlasništvo nad dionicama omogućuje da učestvuju u donošenju odluka.
“Nisu svjesni uloge ni šta im vlasništvo nad dionicama znači, a nisu bili ni u poziciji da učestvuju u radu skupština dioničara. Radnici nisu znali niti su htjeli znati šta mogu. Davali su punomoći onima koji su bili slatkorječivi”, kazao je Bahto.
On smatra da je Postbank BH primjer dobrog rada radnika-dioničara.
Zaposlenici te banke, oba telekoma u FBiH i obje pošte u FBiH vlasnici su nešto više od 40 odsto kapitala banke u koju je uvedena prinudna uprava.
Bahto, koji je i predstavnik radnika “BH Telecoma”, kazao je da su upravo ti zaposlenici znali šta sobom nosi vlasništvo i zahvaljujući tome su zaustavili pokušaje koji banci nisu donosili bolju budućnost. Nezavisne novine