BANJALUKA, Oko 80 radnika banjalučkog “Žitoprodukta”, u kojem je pokrenut stečaj, juče je i zvanično dobilo otkaze nakon čega im preostaje da 1,5 miliona KM svojih potraživanja naplate tokom stečajnog postupka.
Radnicima su njihove radne knjižice podijeljene u upravi preduzeća nepunih mjesec dana nakon pokretanja stečaja i šest godina od kada je posljednja vekna hljeba izašla iz pekare ovog preduzeća.
Nikola Brković, kojem je nakon 38 godina provedenih u “Žitoproduktu” uručena radna knjižica, rekao je da se od rata do danas u firmi promijenilo sedam rukovodstava od kojih ju je svako obezvređivalo.
“Ono što se desilo s ovom firmom koja je proizvodila 100.000 vekni hljeba dnevno je velika sramota i ne mogu da vjerujem da nas predstavnici vlasti za sve ove godine nisu ni obišli. ‘Žitoprodukt’ je snabdijevao hljebom cijelu banjalučku regiju, a danas propada. Žao mi je mladih ljudi koji su ostali bez posla, a posebno će biti teško bračnim parovima koji su bili zaposleni u ‘Žitoproduktu'”, kaže Brković.
Dugovanja “Žitoprodukta” iznose oko 8,5 miliona KM, što je, prema riječima stečajnog upravnika Radovana Jakovljevića, desetak puta iznad očekivane ukupne vrijednosti preduzeća, koja tek treba da bude procijenjena. Jakovljević je istakao da većina dugovanja otpada na radničke plate, Fond PIO RS, Poresku upravu RS i dobavljače.
“Podjela radničkih knjižica samo je jedna od mojih zakonskih dužnosti u okviru izvršenja stečajnog postupka. Povezivanje radnog staža trebalo bi da bude riješeno u okviru socijalnog programa Vlade RS za firme u stečaju”, kaže Jakovljević.
Naredna sjednica Skupštine povjerilaca ovog preduzeća zakazana je za 16. mart, a tada bi trebalo da bude odlučeno da li će nekadašnji gigant ući u postupak stečaja kroz reorganizaciju ili likvidaciju.
Radnici kojima deset godina nije uplaćen radni staž i kojima firma u prosjeku duguje po 50 plata ukazali su da u krugu “Žitoprodukta” radi nekoliko firmi, a da se ne zna u čije ruke odlazi novac do renti. Nezavisne novine