ZENICA, Sindikat “Arcelor Mittala Zenica” juče je generalnom direktoru preduzeća M.K. Srinivasanu uputio zahtjev za poništenje odluke o slanju dijela radnika na čekanje.
“Jutros smo lično generalnom direktoru uputili zahtjev da hitno i bez odlaganja stavi van snage odluku o privremenom prekidu rada. Ta odluka nije zakonski utemeljena, za nju nema ni praktičnog povoda, a između ostalog nije ni u skladu s pregovorima koje su vodili Uprava i Sindikat”, kazao je Islam Imamović, predsjednik Sindikata “ArcelorMittala Zenica”.
Zbog te odluke Uprave preduzeća oko 1.000 radnika je i juče, drugi dan zaredom, protestovalo ispred sjedišta preduzeća u Zenici tražeći njeno poništenje i vraćanje svih radnika na posao. Menadžment preduzeća je zbog smanjenja proizvodnje usljed globalne ekonomske krize donio odluku da od 1. aprila na čekanje uputi 1.520 radnika ili 40 odsto zaposlenih. Prema informacijama iz Sindikata, rješenja o privremenom prekidu rada u trajanju od sedam do 30 dana dobilo je oko 70 odsto radnika, koji će tokom čekanja primati platu u visini od 55 odsto federalnog prosjeka ili 430 KM. Na jučerašnjem skupu od Uprave je još jednom zatraženo da se ova primanja povećaju na 65 odsto.
U Sindikatu kažu da će se tokom vikenda konsultovati s pravnim ekspertima, nakon čega bi trebalo da bude donesena eventualna odluka o pokretanju tužbe protiv Uprave.
“Mi više volimo ovu kompaniju od njih, jer od našeg rada živi veliki dio građana Zenice i zato nam je stalo da kompanija opstane. A, željezara će opstati s njima ili bez njih, jer većina pogona radi punim intenzitetom. Visoka peći, čeličane i valjaonice rade nesmanjenim kapacitetom, ali sada sa manjim brojem zaposlenih, što i jeste njihov cilj. Ugrozili su sigurnost radnika i građana Zenice i neka znaju da ćemo u slučaju bilo kakve nezgode i povrede na radu tužiti Upravu preduzeća”, rekao je Imamović.
Dok su trajali radnički protesti krug “ArcelorMittala Zenica” napustila su i prema carinskom terminalu uputila se tri kamiona puna proizvoda, namijenjena za ino-tržište, što je izazvalo bijes radnika.
Okupljeni su ponovo apelovali na Vladu Federacije BiH da učini nešto kako bi zaštitila svoje građane i da se prestane ponašati kao da se “ArcelorMittal” Zenica nalazi u drugoj državi.
“ArcelorMittal je vlasnik 92 odsto, a federalna vlada osam odsto kompanije. Od 26. marta, kada smo se posljednji put za pomoć obratili premijeru Nedžadu Brankoviću i ministru Vahidu Heći, nismo dobili nikakav odgovor. Boli ćutnja Indijaca, ali još više naših vladara”, kazao je Imamović napominjući da sve ozbiljnije razmišljaju i o protestima ispred zgrade Vlade FBiH.
Radnici su pozvani da se u ponedjeljak, okupe u još većem broju, kada će Sindikat, kako je rekao njegov prvi čovjek, iznijeti nove dokaze o stvarnim namjerama Uprave.Nezavisne novine