ZAGREB, Radnici u Hrvatskoj plaćaju porez koji je jedan od najvećih u svijetu, objavila je danas revizorska kuća KPMG.
U rezultatima studije, koje je na svojim internet stranicama objavio Jutarnji list, navodi se da se plate zaposlenih koji u Hrvatskoj godišnje zarađuju bruto iznos od 100.000 dolara, oporezuju po stopi od čak 53,5 odsto.
Veći porez plaća se jedino u Sloveniji, 54,9 odsto, dok se na trećem mjestu rang-liste nalazi Mađarska, s poreskim opterećenjem od 48,1 odsto.
U studiji se podsjeća da je poresko opterećenje rada u Hrvatskoj nedavno i dodatno poraslo, s obzirom da je uveden tzv. “krizni porez”, koji plaćaju svi s primanjima većim od 3.000 kuna po stopi od dva posto, a svi s primanjima iznad 6.000 kuna po stopi od četiri odsto.
Stope poresknog opterećenja koje je analizirao KPMG ne uključuju samo porez na dohodak, čija najviša stopa u Hrvatskoj iznosi 45 odsto, nego i doprinose.
Doprinosima se, tvrdi KPMG, finansira socijala, koja predstavlja jednu vrstu “zaboravljenog poreza”, koji analitičari često ne uzimaju u obzir kada govore o poreskom opterećenju.
“Hrvatska nema previsoke stope poreza na dohodak, ali ima visoka izdvajanja za socijalne doprinose, iako ona bitno ne odstupaju od onih u EU. Visoki doprinosi posljedica su velikih rashoda za penzije, zdravstvo i socijalu, koje je u kratkom roku veoma teško smanjiti”, izjavio je Predrag Bejaković iz Instituta za javne finansije.
Prema istraživanju KPMG-a, prosječna stopa oporezivanja dohodaka u svijetu pala je sa prošlogodišnjih 29,2 posto na 28,9 odsto ove godine.
Rad je i dalje najoporezovaniji u EU, gdje se očekuje dalji rast poreza, a razlog tome su recesija i pad prihoda u državnim blagajnama, zbog čega sve više zemalja uvodi dodatne poreze. Beta