BANJALUKA, Zaposleni u preduzećima u BiH ekonomsku krizu osjetili su manje od radnika u Srbiji i Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje sprovedeno među radnicima u ove tri zemlje.
Prema podacima do kojih su došli interent portali Posao.ba iz BiH, Moj posao iz Hrvatske i srpski Infostud, krizu u firmama u kojima rade osjetilo je 70 odsto radnika u BiH , 74 u Srbiji, te 76 procenata zaposlenih u Hrvatskoj.
– Radnici u BiH, u odnosu na ispitanike iz druge dvije zemlje, uvjereniji su da ekonomska kriza ne utiče, niti će uticati na preduzeće u kojem rade – pokazalo je istraživanje.
Na pitanje na koji način je ekonomska kriza uticala na kompaniju u kojoj rade, 21 odsto ispitanika iz BiH odgovorilo je da je to bilo otpuštanje, dok je takav odgovor dalo 46 odsto radnika u Hrvatskoj i 39 odsto u Srbiji.
– Zaposleni u sve tri zemlje najveći uticaj krize osjetili su na ličnim dohocima, te zamrzavanju novih zapošljavanja – navodi se u istraživanju portala.
Kada se radi o trajanju krize, devet odsto ispitanika u BiH smatra da je kriza već prošla, a 12 procenta navodi da će se uticaj recesije osjetiti još manje od godinu.
Kada se porede odgovori o poslovnoj budućnosti zaposlenih u iduće dvije godine, ispitanici u BiH su najpesimističniji.
– Čak deset odsto ispitanih radnika u BiH smatra da će stanje u preduzeću u kojem rade biti sve gore. Isti odgovor je dalo četiri odsto ispitanih iz Srbije, te osam odsto radnika u Hrvatskoj – navodi se u istraživanju.
Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da je slaba ili potpuna neuključenost BiH u svjetsko tržište, razlog što se ekonomska kriza u preduzećima manje osjetila nego u Srbiji i Hrvatskoj.
– Privrednici u regionu više su zastupljeni na inostranom tržištu, pa su i ekonomska kolebanja osjetili jače nego preduzetnici u BiH – rekao je Jakšić.
On je dodao da je u Srpskoj srećna okolnost što su se u oporavku tržišta, najprije tražili poluproizvodi i sirovine, što su glavne stavke u izvozu RS.
Povećanje plate
Kada je riječ o povećanju plate, devet odsto ispitanih radnika u BiH tvrdi da su im dohoci u prošloj godini porasli, u odnosu na pet odsto ispitanika iz Hrvatske i sedam odsto iz Srbije. Povećanje plate ne očekuje 59 ispitanika u BiH. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Interesantno bi bilo vidjeti profile radnika koji su učestvovali u anketi, stepen obrazovanja i naročito učešće javnih i proizvodnih preduzeća, jer me ne bi uopšte iznenadilo da su u RS i BIH učestvovali radnici u javnom sektoru, imajući u vidu rezultat ankete. Ono što mi nezaposleni vidimo to je sve veća konkurencija na Zavodu za zapošljavanje kroz povratak radnika zaposlenih na određeno po isteku ugovora, poslije stečaja, propadanja malih firmi i sl.
Kroz ovo istraživanje, kada pogledam situaciju u Prijedoru, mogu odmah zaključiti, bez ikakve analize, da samo jedno preduzeće ispunjava gotovo sve uslove da bi radnici mogli zaključiti stanje kako je gore navedeno, Mital rudnici Omarska, redovna plata, prosjek za 35% veći od opštinskog, regres, godišnji odmori u punom trajanju, plaćen prekovremeni rad, trinaesta plata, stimulans, pokloni za jubileje firme, …sa druge strane jedino preduzeće koje ima kapacitete i potrebu da upošljava Željeznice RS u opštini, a i šire,…
sve ostalo su preduzeća koja radnicima nude jedino psihološki mir, jer jednostavno rade, imaju posao, a korist od toga je sekundarna stvar i bez dodatnih aktivnosti ne bi se moglo ni preživjeti(izuzmemo li bankarski i javni sektor). Zato ja anketu doživljavam kao naručenu, a razlog više je i list koji je istu objavio, a znamo čiji je!
Nema radnika – nema ni krize.
kakvi je ovo blamaža, da nije isječak iz MAPET ŠOU-a.