NOVI PAZAR, Više stotina radnika Tekstilnog kombinata “Raška” iz Novog Pazara okupilo se danas ispred jedne od fabrika, zbog naloga za pokretanje stečaja u ovom holdingu.
Predsjednik Udruženja novopazarskih tekstilaca Zoran Bulatović kaže da protest biti radikalizovan ako nadređeni ne preduzmu ništa.
Bulatović koji je u aprilu u znak protesta zbog nebrige države prema ovom preduzeću odsjekao prst i štrajkovao glađu, rekao je da će se, ukoliko nadređeni nešto ne preduzmu “cela Srbija naježiti” od onog što štrajkači planiraju.
Poreska uprava naložila je Trgovinskom sudu u Kraljevu da pokrene stečajni postupak u Tekstilnom kombinatu “Raška” iz Novog Pazara. Pomoćnik direktora Uprave Rada Kostić rekla je da je nalog upućen na osnovu zahtjeva Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj, i da je tražen za svih devet preduzeća u okviru kombinata.
Radnici “Raške” smatraju da bi ovaj kombinat trebalo podržaviti i dati ga na upravljanje Novom Pazaru. Oni tvrde da postoji plan na osnovu kojeg bi nekadašnji gigant ponovo oživio.
Gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek izjavio je, poslije razgovora sa štrajkačima, da je šokiran zahtjevom Ministarstva ekonomije da u Tekstilnom kombinatu “Raška” bude pokrenut stečajni postupak.
“Ako izgubimo ovaj kombinat i ne pokrenemo proizvodnju u preduzeću `Vojin Popović`, koje je već u stečaju, o privredi i razvoju u ovom kraju više ne možemo ni da pričamo”, istakao je Đerlek i dodao da se Gradska uprava već deset mjeseci zajedno sa radnicima borila za opstanak kombinata.
On je podsjetio na razgovor sa državnim sekretarom u resornom ministarstvu Nebojšom Ćirićem, s proljeća ove godine, kada je kako kaže, dato obećanje da će Tekstilni kombinat biti podržavljen i da će proizvodnja biti pokrenuta “s nula dugova”.
“Duboko se zašlo u restauraciju preduzeća. Otpisano je 80 odsto dugova “, naveo je Đerlek.
Na sastanku je dogovoreno da će kombinat, uz pomoć Agencije za privatizaciju, podnijeti zahtjev Agenciji za privredne registre za registraciju nove strukture kapitala nakon konverzije u državni.
Istovremeno, Ministarstvo ekonomije se obavezalo da će učiniti sve što je neophodno, kako bi se poslije povezivanja radnog staža stekli uslovi za realizaciju podnijetog socijalnog programa.
Holding kompanija “Raška” svojevremeno je bila gigant u tekstilnoj industriji Srbije i u devet svojih fabrika radilo je više hiljada radnika. Ona je deveto preduzeće u Novom Pazaru u koje je uveden stečaj.