BEOGRAD, Gaspromnjeft, većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, planira da angažuje resurse NIS-Naftagasa na inostranom tržištu, najvjerovatnije u Ruskoj federaciji.
List Danas navodi da je riječ o opremi za bušenje, kao i stručnjacima, inženjerima i bušačima koji će, ukoliko se planovi realizuju, raditi na naftnim poljima ili kao supervizori na postrojenjima Gaspromnjefta na teritoriji Rusije.
U tom cilju, Naftagasove naftne servise posjetili su stručnjaci Gaspromnjefta. Pored ekipe iz “Gaspromnjeft Nojabrsk neftegaz geofizika”, koji su razmatrali mogućnost zajedničkog nastupa na poslovima u inostranstvu, nedavno su u posjetu stigli i ruski stručnjaci zaduženi za provjeru opreme, koji su pregledali Naftagasova postrojenja.
Stručnjaci Gaspromnjefta rade na najvećim naftno-gasnim ruskim sektorima u zapadnom i istočnom Sibiru. Između ostalog, u Zrenjaninu su provereni sertifikati, tehnička dokumentacija i oprema bušećeg postrojenja N-3, koje je prošle godine kupljeno od renomiranog američkog proizvođača “Nešnal Oilvel Varko”.
Riječ je o najnovijem mobilnom postrojenju Naftagasa, sa tri generatora, snage 1.600 konjskih snaga na dizalici i dubine bušenja do 4.500 metara. Ruski stručnjaci bili su u prilici da steknu sliku i o postrojenju N-2, na kome je izvršen pregled tornja, opreme i rezervnih djelova. To Naftagasovo postrojenje je do sada bilo angažovano u Egiptu, na osnovu ugovora sa hrvatskom kompanijom CROSCO.
Upoznavanje ruskih i srpskih stručnjaka nastavljeno je u Rusiji. Naime, dvadesetak stručnjaka NIS Naftagasa boravilo je u Gaspromnjeftu, gdje su se upoznali sa organizacijom i poslovanjem ruske kompanije. Dio stručnjaka Naftagasa boravio je u Nojabrsku, sjedištu naftno-servisne kompanije Gaspromnjefta.
U Naftnoj industriji Srbije tvrde da će razmjena iskustva sa ruskim stručnjacima donjeti niz prednosti u budućem radu Naftagasa, s obzirom na to da je riječ o kadrovima koji dolaze iz jedne od najvećih naftno-gasnih kompanija Rusije.
Između ostalog, utvrđene rezerve nafte na nalazištima koje eksploatiše Gaspromnjeft premašuju 950 miliona tona (6,9 milijardi barela), a do 2020. godine, ta kompanija planira da poveća obim eksploatacije nafte na 90 do 100 miliona tona.